Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,

v říjnu jsem byla na veletrhu kybernetické bezpečnosti it-sa v Norimberku a od té doby špatně spím. Asi to bude barvitým líčením toho, co se stane, když nejsou data a komunikace řádně zabezpečené. O tom mi vyprávěli na veletrhu zástupci firem nabízejících šifrovací a antivirové systémy a také prostředky pro ochranu sítí a dat před hackerskými útoky. Dověděla jsem se třeba i to, že k hackerskému útoku na osobní automobil by bylo možné využít rozhraní v osobním voze, které má sloužit k diagnostice. Nechci ani vědět, co by se stalo, kdyby se hacker dostal až do interní komunikace, která ovládá motor či brzdy. Není divu, že na mě po těchto debatáchAE padl strach a začala jsem pochybovat o svém bezpečí. Dosud jsem si život v současném „věku dat“ docela užívala. Co člověk potřebuje, má v mobilu nebo v notebooku. Skvělé!

Doteď jsem si myslela, že jako bezvýznamný človíček nejsem vhodnou kořistí hackerů. Ale je pravda, že jsem majitelem několika hesel a pinů a přes ty ovládám počítač, mobil, elektronickou komunikaci i finance. Asi budu brát vážněji nabádání odborníků a častěji svá hesla pozměním. Ale nezblázním se z toho? Jakmile je hesel nadmíru, tak už nikdo z nás nezvládá stále hledat poschovávané lístečky s aktuálními hesly. A tak přijdou vhod služby pro správu hesel. Ale první, co po vás tyto služby chtějí, je samozřejmě zase heslo. Asi tedy zůstanu u těch lístečků.

Pro klidný spánek v současné době hesel a pinů je důležitá důvěra. Pamatuji se, jak mi rodiče založili první vkladní knížku – tenkrát to byla výherní knížka a vylosovaným vlastníkům bývala připsána výhra. To bylo lákavé a Česká spořitelna vydává takové účty dodnes. Asi jsem tenkrát nic nevyhrála, ale pamatuji se, jak jsem si do mohutné budovy tehdejší Československé spořitelny chodila pro kapesné. Ani mě nenapadlo, že bych mohla o své miniaturní úspory přijít. Monumentální budovy bank navozovaly pocit bezpečí. Čím tuhle jistotu nahradit v době, kdy osmimístné heslo odemkne náš účet?

Subtilní data ale nejsou hlavním tématem tohoto vydání. Zaměřili jsme se na něco poněkud hmotnějšího: na pohony, polohovací mechanismy a také podzimní veletrh automatizace SPS IPC Drives. O několika zajímavých stáncích si můžete přečíst na straně 6. A jestliže vás zajímají roboty, jejich zabezpečení a použití, přečtěte si diskusi patnácti odborníků, která začíná na straně 28.

Přeji vám, milí čtenáři, klidný spánek a šťastnou „jízdu“ ve věku dat.

 

Eva Vaculíková, redaktorka