Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,

veletržní vydání Automa 2-3 připravujeme do tisku zpravidla v době, kdy už je jaro na dohled. Tentokrát si ale s námi zima tak trochu zahrála. Její kotrmelce se zájmem sledovala facebooková komunita. Zatímco v lednu se milovníci přírody chlubili fotkami rozkvetlých jarních kytiček, začátkem března se Facebook baví fotkami z bruslařských výletů. Bruslit na přírodním ledu, to je dneska ojedinělý zážitek. A tak jsem se i já vydala s bruslemi k zamrzlé Berounce. Šla jsem tam s těžkým srdcem, vždyť můj poslední pokus o bruslení skončil před časem tak nehezkým pádem, že jsem hlavou práskla o tvrdý led. Ve slunném nedělním odpoledni si tentokrát přišla zabruslit snad půlka naší vesnice. Pro jistotu jsem si nasadila lyžařskou helmu a vrávoravě se snažila splynout s ostatními. Rovnováhu jsem však na kluzkém ledě hledala jen obtížně. Ale stálo to za to. Nejdříve jsem sice každou chvíli panicky rozhazovala rukama, ale po chvíli jsem více méně bezpečně ujížděla po ledě, a dokonce jsem prohodila pár slov se svými známými.

Stejně jako stále jistější a odvážnější bruslař se v současnosti rozjíždí česká ekonomika. Dostala se do opravdu dobré kondice – svědčí o tom meziroční růst spočítaný Českým statistickým úřadem za poslední čtvrtletí loňského roku na 5,2 %. A daří se také malým a středním firmám, které podle šetření Hospodářské komory ČR vidí první polovinu roku 2018 velmi příznivě. Poptávku po českých výrobcích táhne stále se zlepšující ekonomická situace v zemích eurozóny. Do celkově optimistického výhledu zapadá i zpráva Česko-německé obchodní a průmyslové komory o tom, že se na rekordní objem 87,9 miliardy eur zvýšil obchod mezi Českou republikou a Německem a že dnes ke svému západnímu sousedovi vyvážíme podstatně víc, než od něj dovážíme.

Jízda českého hospodářství tedy naštěstí připomíná výkon Martiny Sáblíkové než moje vrávorání na ledě. Ale stejně jako zaškobrtnutí na bruslích, také zaváhání v globální ekonomice může vést k tomu, že „práskneme hlavou zem“. Za riziko a výraznou brzdu ve svém rozvoji považují české podniky nedostatek kvalifikované pracovní síly. Tu může do jisté míry nahradit automatizační technika, takže doplním výčet dobrých zpráv rovněž očekávanými investicemi v tomto oboru.

Co zajímavého a nového se děje v našem oboru, přibližuje toto dvojčíslo Automa 2-3/2018. Při návštěvě veletrhu Amper se zastavte také v našem stánku V 5.13 a v přilehlém přednáškovém prostoru s názvem Fórum automatizace. Uspořádáme v něm živý program přednášek a prezentací. Přednášku podle svého zájmu si můžete vybrat v programu na straně 6.

Přeji Vám, milí čtenáři, skvělou jarní jízdu bez jakýchkoliv pádů.

 

Eva Vaculíková, redaktorka