Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení a milí čtenáři,

v tomto vydání se v několika článcích vracíme k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně; několik dalších článků ještě připravujeme do následujících čísel. A příští vydání bude věnováno veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku (krátká připomínka je na str. 46), takže veletržní rubrika v následujících číslech bude zvláště bohatá.

Nevím, jak zapůsobil letošní MSV na vás, ale můj dojem, podpořený i vyjádřeními některých vystavovatelů, byl velmi uspokojivý: nejen co se týče počtu návštěvníků, ale i konkrétních poptávek. Není divu, strojírenský průmysl pracuje na plné obrátky.

V tomto vydání najdete také článek shrnující hlavní body jednání sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se rovněž konal v Brně, a to první den veletrhu. Bylo to tentokrát takové „poplácávání po ramenou“ odcházející vlády.

Zaujalo mě, že jeho prezident Jaroslav Hanák chválil vládu i za zavedení systému elektronické evidence tržeb – EET. Ale jsem rád, že to udělal: hovoříme-li o digitalizaci podnikání, byl to krok správným směrem. Co se mi na zavádění EET nelíbilo, byl policejně-byrokratický způsob – místo trpělivého vysvětlování přínosů a zvýhodnění podnikatelů, kteří EET dobrovolně zavedou, výhrůžky a sankce. V tomto případě naneštěstí neplatí, že účel světí prostředky, a právě násilné zavedení může být důvodem k opětovnému zrušení EET, až za pár let hnutí ANO zmizí z politického výsluní.

Ovšem ponechme EET těm, kteří se zabývají e-governmentem, a vraťme se k naší průmyslové automatizaci. Již jsem uvedl, že v listopadu nás čeká veletrh SPS IPC Drives (Norimberk, 27. až 29. listopadu). Jemu tedy bude věnováno následující číslo, ale již nyní najdete na stránkách www.automa.cz přehled pozvánek jednotlivých vystavovatelů do jejich veletržních stánků.

Ještě na jednu listopadovou akci chci zvlášť upozornit: 15. 11. se bude v Praze konat konference Digitalizace – cesta ke zvyšování efektivnosti výrobních procesů. Konference do jisté míry navazuje na tradici konferencí Arap, ačkoliv se z ní řízení procesní výroby téměř ztratilo. Přesto slibuje zajímavý program, věnovaný především automatizaci strojírenské výroby a průmyslu 4.0. Bližší informace zájemci najdou na www.strojforum.cz (pod záložkou digitalizace). 

Petr Bartošík, šéfredaktor