Úvodník

Vážení čtenáři,

nedávno jsem v zahraničním televizním seriálu zahlédl epizodu, kde se majitel bytu, expert na „domotechniku“, chlubil vybavením svého domu. Z ovladače ztlumil osvětlení, zapnul televizor, zapálil krb a předváděl další „kouzla“. Podobná laická představa o funkci chytrých domů (smart home) je rozšířená i v českých podmínkách. Bývá podporována nabídkou dodavatelů. Je pravda, že domy lze sledovat a ovládat ze specializovaného ovladače, nástěnného panelu, televizoru, PC, tabletu či mobilního telefonu – a to nejenom v rámci domu, ale i na dálku. Netradiční způsoby ovládání ale nejsou podstatou „chytrosti“ domů ani účelem jejich zřizování. Lze je považovat za nadstandard, za chloubu ambiciózního majitele – za něco jako pověstnou „třešničku na dortu“, který by ale měl být chutný i bez ní.
 
Možnost tradičního ovládání by naopak měla být zachována u osvětlení a základních prvků elektroinstalace, aby je mohli bez problémů a stresu ovládat i hosté a starší obyvatelé. Chytrost domu spočívá v komunikačním propojení všech technických prvků a podsystémů budovy (elektroinstalace, zabezpečení, vytápění, klimatizace, zdrojů tepla a chladu, akumulace energie) a v integrovaném řízení domu. Získaná data lze využít k více účelům a vytěžit z nich maximum informací pro kvalitní řízení – v zájmu komfortu a bezpečnosti obyvatel, ale i pro minimalizaci spotřeby a ceny energie. Chytré měření a možnost
akumulace energie (tepla, chladu, elektrické energie) dovolují optimalizovat hospodaření s energií a minimalizovat její cenu (automaticky nebo ručními zásahy po zviditelnění „penězotoku“). Dům s možností akumulace a vlastní výroby elektrické energie se tak může stát aktivním účastníkem chytré sítě (smart grid) nebo chytrého města (smart city). Chytrost domu však není vlastností samotného řídicího systému, ale je „zhmotněnou chytrostí“ řešitelů domu. Zde i v dalších vydáních časopisu Automa lze najít dostatek témat k inspiraci i k zamyšlení. Přeji vám pohodu při čtení.

Ladislav Šmejkal