Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení čtenáři,
dvojčíslo Automy zaměřené na řízení spalovacích procesů a měření teploty jsme horečnatě dokončovali za spalujících srpnových veder. „Tepelná“ témata podnítila mnoho našich pilných přispěvatelů, a tak si v tomto vydání můžete přečíst mimo jiné o analyzátorech kouřových plynů (str. 13), o kalibraci dotykových sond pro měření teploty povrchu (str. 30), o optických vláknových snímačích teploty (str. 38), využití termografie ke studiu dynamiky kondenzátoru (str. 44) nebo o měření teploty a hustoty plazmatu v tokamaku Compass (str. 49).
Jen díky již zmíněné píli přispěvatelů a vytrvalé přízni inzerentů jsme mohli v tomto červenci oslavit dvacáté výročí vzniku našeho nakladatelství FCC Public – vydavatele časopisů Automa, Elektro a Světlo. Nakladatelství navázalo na vydávání daleko staršího časopisu, Elektrotechnického obzoru, který začal vycházet již před víc než sto lety. Časopis Automa je na světě teprve sedmnáct let. Sedmnáctiletého člověka zpravidla ještě nikdo nebere moc vážně, odborný časopis stejného stáří si ale možná zaslouží označení „dobře zavedený“. Výročí přirozeně podněcuje ke vzpomínkám na uplynulá léta. Tradice poskytuje jistotu – je možné opřít se o to, co již máme za sebou. Náš pohled by však měl být upřen spíše na současnost a budoucnost. Vždyť ve složenině časopis jistě nejde o čas minulý, ale přítomný či budoucí. Proto přinášíme informace o aktuálním dění v oboru, směrech vývoje a nových produktech na trhu i o vizích do budoucnosti. A sedmnáctiletý časopis také nechce zaspat dobu, a tak se i nadále budeme snažit co nejpříhodněji využívat své webové stránky, vždyť informace se dnes hledají nejčastěji právě tam. Cílem je nabídnout celkový obraz o oboru.
Někdy je ale hledání komplexního pohledu v odborných médiích dost trýznivé. Když jsem v týdeníku Ekonom narazila na zprávu o tom, že podle schválené strategie kybernetické bezpečnosti vynaloží český stát do roku 2015 na kybernetickou ochranu 1,2 miliardy korun, řekla jsem si, že mohu klidně spát – za takové peníze se stát snadno postará o bezpečnost informačních komunikačních sítí. Jenže pak jsem si na portálu www.automation.com přečetla, že „největším rizikem pro informační bezpečnost ve výrobních podnicích je víra – víra v to, že dobrý systém kybernetického zabezpečení zaručeně vždy odvrátí každou hrozbu.“ (Jason Urso: It’s more than just the technology). A je po klidu, musíme být stále ve střehu.
A tak vám, milí čtenáři, přeji, aby vám informace nerušily klidný spánek.
Eva Vaculíková,
zástupkyně šéfredaktora