Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,
do redakce našeho časopisu chodí spousta zpráv. Často v nich firmy sdělují, že se jim cosi povedlo: „vyvinuli jsme nový výrobek“, „získali jsme významnou zakázku“, „v uplynulém období jsme dosáhli dobrých hospodářských výsledků“ a tak podobně. Kdybych nevěděla, jak neradi se podnikatelé svěřují tisku se špatnými zprávami, připadala bych si jako na šťastné planetě. Ostatně pochlubit se s dobrým výsledkem svědčí o zdravém sebevědomí firem. Navíc jakékoliv dobré zprávy přijdou vhod právě nyní, v období nejdelších nocí, kdy se člověk těžko brání depresím.
 
Několik příznivých zvěstí dorazilo i z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. A to je skutečně překvapivé – vždyť žijeme v době úsporných opatření vlády pro snížení schodku veřejných financí a na spadnutí je i protestní stávka pracovníků veřejného sektoru proti snižování platů. První dobrou zprávou je, se poštěstilo českým firmám, které chtějí vystavovat na veletrhu senzoriky a měřicí techniky Sensor+Test 2011 v Norimberku (7. až 9. 6. 2011). Mohou požádat o dotaci do výše 120 000 korun a uhradit z ní přímé náklady na vystavování. Prestižní veletrh Sensor+Test 2011 byl totiž na návrh Českomoravské elektrotechnické asociace zařazen do projektu Specializované výstavy a veletrhy v rámci Operačního programu podnikání a inovace (OPPI). Na žádosti firem již nyní čeká Hospodářská komora České republiky (www.komora.cz/veletrhy), která byla pověřena realizací tohoto projektu.
 
Vlídnou tvář podnikatelům ukazuje i sám ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Do úřadu nastoupil s předsevzetím zrušit každý rok tři desítky nařízení, která zbytečně ztěžují život živnostníkům a firmám. Hodlá tím ulevit podnikatelům od nadměrné byrokracie. Jaké až nesmyslné administrativní povinnosti jim ukládají úřady, na to již čtvrtým rokem upozorňuje anketa Hospodářských novin Absurdita roku. Čtenáři v ní hlasováním určují „vítěze“ těchto kuriozit. Absurditou roku 2010 je povinnost podnikatelů donést v případě kontroly na správu sociálního zabezpečení dokumenty, které jsou finančním úřadem on-line aktualizovány, čili které má správa k dispozici. Ministerstvo průmyslu a obchodu samo nominovalo svého kandidáta, a to nařízení vlády, které firmám velmi striktně určuje, kdy si mají vymalovat.
 
A tak vám, milí čtenáři, přeji jen samé dobré zprávy v přicházejícím roce 2011.
 
Eva Vaculíková,
zástupce šéfredaktora