Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři
když jsem v sobotu ráno vstal, zdálo se mi, že je doma zima, a přepnul jsem topení na větší výkon. Potom jsme odjeli na víkend a až kus za Prahou jsem si vzpomněl, že jsem ovladač regulátoru topení nevrátil zpět, natož abych ho nastavil na úsporný provoz. „No,“ říkali jsme si, „alespoň nebude naší kočce zima.“
Kolik lidí podobně zapomene přepnout topení, nebo je vůbec nenapadne, že by něco takového měli udělat? V současné době už není problém umožnit takovým zapomnětlivcům přepnout topení prostřednictvím internetu nebo GSM, popřípadě vybavit byt snímači, které topení přepnou na nižší výkon automaticky, když „usoudí“, že v místnosti nikdo není. Jenže vybavit topení takovým systémem něco stojí. Vyplatí se to?
Podobnou otázku si kladou i ti, kdo uvažují o systémech umožňujících spořit energii v průmyslu. Vyplatí se to? Úspory jsou zde podstatně větší než v domácnostech, avšak také příslušné technické prostředky a systémy jsou výrazně dražší. O potenciálu úspor energie v průmyslu si můžete přečíst v článku Martina Sedláka na str. 16. Jde o koncepci „chytrá energie“, kterou propaguje Hnutí Duha spolu s dalšími ekologickými organizacemi a která se snaží dokázat, že se v budoucnu můžeme obejít bez rozšiřování těžby hnědého uhlí za limity, bez dalších jaderných elektráren a bez zvyšování závislosti na dovážené ropě a zemním plynu. Posuďte sami, do jaké míry je taková koncepce reálně uskutečnitelná – a jaké máme jiné možnosti?
Nové energetické koncepce nabízejí také mnoho příležitostí pro uplatnění řídicí a automatizační techniky. Jak pro úspory energie, tak pro efektivní využití zdrojů energie a jejich začlenění do rozvodné soustavy – zvláště těch malých, decentralizovaných – je nutné široké uplatnění automatických systémů řízení a vytváření tzv. chytrých rozvodných sítí, smart grids. Teoretické základy i technické prostředky pro nové energetické koncepce z velké části existují, ale jejich využití a instalace něco stojí. A jsme zase u toho: Vyplatí se to?
Třeba bude řešením termojaderná fúze, na jejímž výzkumu intenzivně pracují vědci v sousedství naší redakce, ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Článek o řízení polohy plazmatu v tokamaku bude zveřejněn v příštím čísle. Jenže cesta k využití termojaderné fúze bude ještě dlouhá – vždyť zmíněné řízení polohy plazmatu je jen jednou z dílčích, i když důležitých úloh. Vyplatí se to?
A co vlastně znamená „vyplatí se to“? Komu? A kdy? Vyplatí se to nám, vyplatí se to i našim sousedům a našim potomkům, nebo jen energetickým zlatokopům, kteří se vezou na momentální vlně zájmu o alternativní zdroje a úspory energie? Ano, energetické koncepce musejí být chytré; avšak to neznamená chytrácké, nýbrž moudré, prozíravé, ohleduplné a spravedlivé. Jsem pevně přesvědčený, že takové koncepce, nejen energetické, se nakonec vyplatí.
Petr Bartošík,
šéfredaktor