Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,
hodně slunečných dní si obvykle přejeme, když odjíždíme na dovolenou. Stejnou tužbu mají dnes také ti, kdo zapřahají sluneční paprsky do užitečné práce, tedy provozovatelé fotovoltaických a solárních zařízení. A podobně jako klienti cestovních kanceláří, také oni bedlivě sledují počet slunečných dní v roce v místech svého působení.
 
K úvahám o využívání sluneční energie jsem se dostala, když jsem v nejparnějších dnech letošního června procházela příjemně klimatizovanými halami veletrhu Automatica v Mnichově. Byla jsem zvědavá, jaká nálada panuje ve firmách zaměřených na robotiku, mechatroniku a strojové vidění v Evropě. Podle opatrného optimismu vystavovatelů se zdálo, že obor pomalu „vstává z popela“. Obdivovala jsem novinky automatizačních firem, ale jejich zástupci jen kroutili hlavou a ptali se: „Už jste se byla podívat na Intersolar? Tam teprve něco uvidíte. Crazy business!“ Ve stejnou dobu probíhal totiž na mnichovském výstavišti také veletrh solární a fotovoltaické techniky Intersolar. Tak jsem se na to „bláznivé podnikání“ zašla podívat. Překvapující bylo už to, že Intersolar zabral plných dvanáct rozměrných hal mnichovského výstaviště, zatímco Automatica se vešla do čtyř. Přitom robotické firmy se na veletrhu Automatica prezentovaly v obrovských expozicích, kde bylo vidět v provozu i několik průmyslových robotů. Haly Intesolaru byly naplněny stánky výrobců fotovoltaických panelů, střídačů, kabelů napěťových a frekvenčních ochran, ale i solárních článků, modulů, destiček a také řídicí a regulační techniky, prostě všeho, co je potřeba pro stavbu a provoz fotovoltaických i solárních zařízení. Docela normální veletrh, jen velikosti XXL s velmi slušnou návštěvností.
 
Co je tedy na fotovoltaice „crazy“? Luxusní podnikatelské prostředí – vždyť provozovatelé fotovoltaických elektráren mají na dvacet let zaručené velmi výhodné výkupní ceny veškeré vyrobené elektřiny. Právě nad tím kroutili manažeři automatizačních firem hlavou. Dvě výstavy na mnichovském výstavišti ukázaly dva obory s různými podmínkami k podnikání. Díky štědrým státním subvencím vzkvétalo odvětví fotovoltaiky v Evropě i v době krize. Dodavatelé produktů pro fotovoltaické elektrárny mají dodnes skvělé podmínky pro svůj rozvoj a dokážou toho náležitě využít, jak ostatně ukázal veletrh Intersolar.
 
Tváří v tvář neúprosnému tržnímu prostředí se zdá podpora fotovoltaiky sporná. Avšak s ohledem na těžko předvídatelné ceny ropy a často ohrožované dodávky zemního plynu není divu, že se evropské státy snaží snižovat závislost na importu a podporují výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Nicméně nic netrvá věčně. Ceny energie z různých zdrojů se mají postupně sbližovat, úměrně klesajícím nákladům na fotovoltaiku a stoupajícím za elektřinu z fosilních zdrojů. Ostatně automatizace je velkým spojencem fotovoltaiky. Vždyť efektivní využívání fotovoltaických panelů bylo možné až poté, co byla jejich výroba automatizována, čímž klesla cena panelů a zlepšila se jejich spolehlivost.
 
Přeji vám, milí čtenáři, hodně slunka a dobrý vítr do plachet.
 
Eva Vaculíková
zástupce šéfredaktora