Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Vážení a milí čtenáři
Veletrh Amper je stále významnější událostí nejen pro elektrotechniky, ale i pro odborníky z oblasti měřicí, regulační a automatizační techniky. Firmy se zde chlubí svými úspěchy a novinkami a návštěvnici si mohou udělat obrázek o vývoji v oboru. Jaký asi bude letošní veletrh?
Nedávno jsem se zúčastnil Process Management Academy 2009 (PMA), významné evropské odborné konference, kterou každoročně pořádá agentura ARC Advisory Group v německém Düsseldorfu a jež se věnuje automatizaci a řízení v oblasti procesní výroby. V kuloárech i při odpolední diskusi byla často slyšet slova pokles, recese, krize. Panelová diskuse v závěru prvního dne byla nezvykle ostrá. Zástupci dodavatelů a inženýrských firem vyčítali svým zákazníkům, že bezohledně ruší již objednané zakázky, zákazníci zase dodavatelům neústupnost při cenových jednáních – v době, kdy klesá objem prodeje, očekávají větší vstřícnost. Nakonec se obě strany shodly na tom, že je třeba vytvořit nové modely vztahů, založené na jasném vědomí, že obtížnou dobu mohou přežít jen společně.
Je vůbec možné, aby chamtivost a sobectví v obchodních vztazích byly nahrazeny spoluprací a důvěrou? Podle mého názoru jiná cesta opravdu není – nekooperující, egoistické chování vede v lepším případě k výsledkům, které nejsou optimální, v horším případě ke kolapsu celého systému – a je jedno, mluvíme-li o obchodu a podnikání, o týmové práci ve firmě nebo třeba o jízdě v dopravní špičce. Může-li být současná krize něčemu užitečná, tedy například tomu, abychom si toto pravidlo, známé z teorie her, lépe uvědomili.
Krize nepřejde sama od sebe ani ji nevyřeší zběsilí „krotitelé nákladů“ (na PMA se pro ně používal termín cost busters) nebo státní intervence. Bude to od nás vyžadovat mnoho námahy, přemýšlení a odvážných rozhodnutí. Nu, tak směle do toho.
Petr Bartošík, šéfredaktor