Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Úvodník

Vážení čtenáři,
padesát let od prvního strojírenského veletrhu v Brně, padesát let značky Simatic, padesát let indukčních snímačů, patnáct let od vzniku společností Pantek (CS), Autel... Je zajímavé, že lidé taková „kulatá“ a „polokulatá“ výročí využívají k ohlédnutí raději než „nekulatá“, ač přece kulaté číslo samo o sobě ničím významné není, není to žádný důležitý mezník, žádné dovršení vývojové etapy. No ale nechť, každá příležitost zamyslet se nad tím, čím jsme za uplynulé roky prošli a co za námi zůstalo, může být užitečná. Zastavit se a poodstoupit od přítomnosti
 
Byl jsem letos v Efesu. Procházel jsem ulicemi starověkého města, které bylo před dvěma tisíci lety jedním z největších center tehdejšího světa a místem, kde se rodila evropská a křesťanská kultura. Dnes jsou tu jen zříceniny a davy turistů. Co zůstane po dvou tisících letech po nás? Co je ve srovnání s tím patnáct nebo padesát let? Tyto otázky vyvolávají pocit pokory: kde je vlastně hranice mezi současností a historií?
 
Zastavit se a pohlédnout zpět. Ovšem ne jenom nostalgicky vzpomínat, ale hledat v minulosti směr cesty dopředu k tomu mohou být výročí prospěšná, ať jsou kulatá či nekulatá, ať se týkají nedávné minulosti, nebo toho, co můžeme znát jen z knih a historických pramenů.
 
Druhý zákon termodynamiky říká, že všechny změny směřují k horšímu. Ovšem skrývá v sobě i řešení: platí jen pro uzavřené soustavy blízké rovnováze. Stačí dodat energii, a vše může být jinak. Je to platné myslím dost obecně, nejen ve fyzice, ale i v podnikání, jako nutná podmínka: má-li se něco zdárně vyvíjet, musí se na tom cílevědomě pracovat.
 
Přeji hodně zdaru brněnskému strojírenskému veletrhu, značce Simatic, indukčním snímačům, firmám Pantek i Autel i Vám všem, milí čtenáři.
 
Petr Bartošík,
šéfredaktor