Vážení čtenáři
Dubnové vydání časopisu Automa se vám dostane do ruky krátce po Velikonocích. Tyhle pohyblivé svátky, které se slaví vždy po prvním jarním úplňku, jako by vnesly pohyb i do našeho časopisu. Hlavní impuls přinášejí řízené elektrické pohony. Právě na nich lze vystopovat pronikání elektroniky a informatiky do mechanických soustav, které vedlo ke vzniku pojmu mechatronika, jak o tom zajímavě píše Ladislav Maixner (str. 6).
Svižné jarní tempo vnáší do časopisu i další téma – automatizace v papírenském, tiskařském a balicím průmyslu. Jak jistě pozorní čtenáři zaznamenají, hned dva příspěvky pojednávají o balení a označování lahví. Kromě reportáže z lahvové linky v pivovaru Budvar si můžete přečíst článek o tom, jak je řízeno svařování etiket. Zdá se, že provozovat balicí linku dnes není žádný med. Navrhnout nový obal či jiný tvar lahve je totiž oblíbeným trikem, jak zvýšit odbyt spotřebního zboží. Provozovatelé linek pak v potu tváře vymýšlejí, jak tomu rychle přizpůsobit balicí linku. Jejich snažení by měla v blízké době ulehčit dohoda o harmonizaci standardů pro zapojení jednotek pro sběr dat do balicích linek. Na „transatlantické“ spolupráci se dohodly výbor Weihenstephan Standards, který pracuje na Technické univerzitě Mnichov, a pracovní skupina Pack ML, působící v rámci iniciativy OMAC, založené v USA (http://www.omac.org).
Vážení čtenáři, do příštího vydání připravujeme rozhovor o sedmém rámcovém plánu EU pro výzkum, FP 7. Již nyní je třeba pamatovat na to, že 8. květen je poslední den, kdy lze u Evropské komise v první výzvě předložit projekt na téma informační a komunikační techniky a ucházet se s ním o podporu (více na http://cordis.europa.eu/fp7/ict).
Přeji vám tedy, milí čtenáři, abyste vykročili do jara v pohodě a čilém tempu.
Eva Vaculíková, zástupkyně šéfredaktora
|