Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Oddělovače signálů pro prostředí s nebezpečím výbuchu typu IME (Efficiency) a IMB (Backplane) od společnosti Turck mají menší spotřebu elektrické energie než konkurenční výrobky a svým mechanickým provedením šetří místo v rozváděčích. Oba typy oddělovačů určených do prostředí s nebezpečím výbuchu jsou vyrobeny moderní technologií a využívají nejnovější verze mikroprocesorů a ostatních elektronických součástek. Jejich výroba je proto výrazně jednodušší, a díky tomu uživatel zaplatí nižší cenu. Malý počet součástek vede také ke zvýšení spolehlivosti modulů (všechny moduly mají bezpečnostní certifikát SIL2 nebo SIL3). Moderní součástky též umožnily snížit nejistotu přenášeného signálu až na hodnotu 0,1 %.
Menší spotřeba oddělovačů
Patrně nejvýznamnější výhodou oddělovačů obou nových řad je výrazné snížení vlastní spotřeby, a to až o 30 % ve srovnání s obdobnými konkurenčními výrobky. Menší spotřeba vede ke snížení nákladů uživatele. Promítá se nejen do úspory elektrické energie, ale také do menšího množství vyzařovaného tepla. Uživatel ušetří na případném chlazení a vzhledem k větší hustotě montáže se rovněž zmenší počet nebo velikost rozváděčů. Díky vnitřní mechanické konstrukci je možné bez omezení montovat oddělovače horizontálně i vertikálně. Rovněž malá spotřeba a menší vyzařování tepla mají pozitivní dopad na spolehlivost elektroniky.
K dispozici jsou moduly pro běžně používané typy signálů, např. NAMUR, 0/4 až 20 mA, HART apod. Všechny moduly lze montovat i v zóně 2. Signály mohou být v zóně 0/20.
Efektivní oddělovače typu IME
Při vývoji oddělovačů řady IME (Efficiency) bylo hlavním cílem konstruktérů vyvinout spolehlivé a cenově výhodné oddělovače pro rozsáhlé systémy, kde jsou používány desítky modulů v jediné skříni. Díky zmíněné energetické úspornosti je možné moduly montovat s vysokou hustotou, a snížit tak náklady na rozváděče a chlazení.
Mnoho modelů z řady IME nevyžaduje napájení, protože elektronika modulu je napájena po smyčce z přenášeného signálu. K provozu modulu postačí proud přenášeného signálu větší než 50 μA. Tato vlastnost vede dále ke snížení nákladů na zapojení a oživení modulů.
Oddělovače typu IMB
Provedení oddělovačů IMB (Backplane) dovoluje sloučit několik oddělovačů do společné jednotky (obr. 2). K propojení se vstupní a výstupní kartou řídicího systému je použit společný kabel. Také oddělovače řady IMB se vyznačují moderní konstrukcí, malou elektrickou spotřebou modulů a dovolují vysokou hustotu signálů.
Na základní desku (backplane) o rozměrech 175 × 210 mm lze připojit až 32 digitálních nebo šestnáct analogových signálů. Všechny konektory a svorky směřují dopředu, jednotky je tedy možné montovat těsně vedle sebe. Do standardního jednodvéřového rozváděče (např. Rittal TS8) lze zapojit až 576 analogových, 1 152 digitálních nebo 576 teplotních signálů.
Napájení i vlastní signály lze u oddělovačů typu IMB zapojovat redundantně. Díky tomu je lze použít i v systémech s mimořádnými požadavky na spolehlivost. Tam se uplatní i vzhledem ke své spolehlivosti dané moderní konstrukcí a menšímu tepelnému namáhání.
Další služby
V rámci svých bezplatných služeb zpracuje společnost Turck, s. r. o., návrh řešení pro daný případ použití a předloží cenovou nabídku. Při realizaci dodá kompletní hardware a poskytne asistenci při uvádění do provozu.
Obr. 1. Oddělovač signálů řady IME
Obr. 2. Oddělovač signálů řady IMB
Obr. 3. Oddělovače jsou vybaveny moderními elektronickými součástkami