Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Úspěšný slovenský start-up Photoneo dobývá svět

Slovenská společnost Photoneo sbírá ocenění v Evropě, v Asii i v Americe. Již v listopadu 2018 získala ocenění na veletrhu Vision ve Stuttgartu za svůj produkt MotionCam-3D (dříve nazývaný PhoXi 3D Camera). Za stejný produkt získala firma v Chicagu cenu v kategorii 3D kamer v pátém ročníku soutěže inovací strojového vidění, kterou pořádá odborný časopis Vision Systems Design. A v prosinci 2019 dostala od čínského webového portálu Gaogong Robot Zlatý globus za nejlepší nový produkt roku v kategorii systémů strojového vidění.

Zeptal jsem se Branislava Puliše, viceprezidenta společnosti Photoneo pro obchod a marketing, na historii jejich firmy a na to, čím jsou jejich výrobky tak výjimečné. 

 

Především gratuluji k získání ocenění. Můžete prosím stručně představit produkt, který se tak proslavil?

První produkt, který jsme vyvinuli a stále vyrábíme, je PhoXi 3D Scaner. Je to zařízení, které pracuje na principu laserového skenování a paralelního strukturovaného světla. V podstatně na plochu promítáme určitý vzor a potom ho zachytáváme velmi rychlou kamerou. Všechna data se pak zpracovávají přímo v zařízení, kde je k tomu určená jednotka NVIDIA TX1 – vestavný počítač o rozměru zhruba kreditní karty. Tato jednotka zpracuje přijatá data a uživateli je poskytne jako hotový soubor obsahující mračno 3D bodů.

Unikátní je velká hloubka ostrosti a dobrá odolnost proti dennímu osvětlení. To je velká výhoda například ve srovnání s triangulačními snímači.

 

Na veletrhu Vision ve Stuttgartu jsem viděl, že dokážete snímat i předměty na dopravníku za pohybu.

To, o čem jsem právě mluvil, je skener. Pokud jde o dynamickou scénu, používá se 3D kamera MotionCam-3D. Kamera využívá náš skenovací algoritmus a uvnitř má náš vlastní snímací čip CMOS. Čip pracuje v podstatě na principu Bayerovy masky, ale elektronickou modulací dokážeme řídit jednotlivé subpixely v pixelu tak, že v jednom záběru pořídíme virtuálně několik snímků – tedy tolik, kolik je subpixelů v pixelu. Tak dosahujeme toho, že data v dynamické scéně nejsou rozmazaná, přestože se objekt vzhledem ke kameře pohybuje rychlostí až 40 m/s.

 

Vyvíjet vlastní algoritmy a vlastní obrazový čip musí být docela drahé. Jak vlastně tyto produkty vznikly – byl to vývoj na zakázku?

Na úplném počátku byla doktorská práce se zadáním vytvořit škálovatelné zařízení na skenování v interiéru. Doktorand se školitelem zjistili, že se jim podařilo vyvinout zařízení, které bylo v některých ohledech lepší než vše, co bylo v té době dostupné na trhu. Teprve potom se hledalo využití pro různé úlohy, například bin picking, kontrolu kvality a další.

 

Hlavní uplatnění je tedy v průmyslu, že?

Ano, skener i kamera nacházejí uplatnění v automobilovém průmyslu i v dalších oblastech výroby, ale také v balení, v intralogistice, v potravinářském průmyslu – v podstatě všude, kde se využívá strojové vidění a záleží na velkém rozlišení a velké přesnosti, lze použít i naše kamery a skenery.

 

Kdy vaše firma vznikla?

Firma vznikla v roce 2013. Vznikli jsme jako start-up na FEI Technické univerzity v Bratislavě, ale od začátku jsme měli ambice stát se globální firmou. K tomu jsme museli najít investory, kteří našemu projektu věří, a to se podařilo.

 

Říkáte globální firma – kterým směrem se orientujete, na východ, nebo na západ?

Předloni jsme založili pobočky v Číně, loni v USA. Máme nezávislou kancelář v Německu. Sídlo firmy je v Bratislavě, kde je vývoj i výroba.

 

Jak jste velká firma? Kolik máte zaměstnanců?

Firma neustále roste, momentálně máme přes 140 zaměstnanců.

 

Kolik z toho jsou vývojáři?

Odhaduji to na 80 až 90 % – jde o vývojáře softwaru i hardwarové konstruktéry.

 

Říkal jste, že máte i výrobu…

Vlastní výrobu počítám mezi vývojáře, protože zařízení se přizpůsobují na míru pro konkrétního zákazníka. Nezabýváme se přímo masovou výrobou produktů.

 

Jak velká jsou vaše zastoupení ve světě? Můj první kontakt s firmou Photoneo byl s Christianem Kanikou, vaším německým zástupcem... Ale bavili jsme se slovensky.

Pan Kanika má v Německu rodinné zázemí, ale pochází ze Slovenska, proto umí slovensky.

V USA máme dva vlastní lidi (jednoho obchodníka a jednoho technika) a nastoupili k nim tři externí (dva obchodníci a jeden člověk do kanceláře). V Číně, v Šanghaji, máme slovenského kolegu, který umí plynně čínsky, což je na tamějším trhu velká výhoda, a kromě toho tam máme dva obchodníky, jednoho technika a jednoho člověka v kanceláři.

 

Někteří vaši konkurenti, kteří působí v oboru strojového vidění, mi tvrdí, že poptávka českých a slovenských firem je natolik silná, že nemají důvod ani kapacitu na zahraniční projekty. Vy si to nemyslíte?

Zmiňoval jste mezinárodní ocenění, která jsme získali. Získali jsme je za to, že naše produkty jsou světově unikátní, proto se je snažíme nabízet po celém světě. Osobně si vážím zvláště ocenění z veletrhu Vision, který se koná ve Stuttgartu jednou za dva roky a na němž se sejdou všichni, kdo v oboru něco znamenají. Mají-li slovenské nebo české firmy v oboru strojového vidění co nabídnout, doporučil bych jim právě tento veletrh.

(Rozhovor vedl Petr Bartošík.)

 

Obr. 1. MotionCam-3D je 3D kamera se speciálním čipem, umožňujícím přesné snímání s velkým rozlišením za pohybu objektů vzhledem ke kameře

Obr. 2. Produkty Photoneo v akci: nad paletou na vstupu je 3D skener pro vybírání náhodně uložených polotovarů robotem s dynamickou navigací, která zabraňuje kolizím; na výstupu je 3D kamera pro kontrolu kvality a z boku stojí autonomní mobilní robot Phollower 100, taktéž produkt firmy Photoneo, který odváží odstřižky

 

Tab. 1. Technické parametry technického vzorku 3D kamery MotionCam-3D

Parametr

Skenování za pohybu

Statické skenování

počet 3D bodů

427 200

1 922 400

rozlišení

1 068 × 800

1 602 × 1 200

vzdálenost bodů
(v závislosti na modelu vzorku: S, M, L)

0,7 až 0,9 mm

0,5 až 0,6 mm

kalibrační přesnost
(v závislosti na modelu vzorku: S, M, L)

500 až 2 000 µm

150 až 600 µm

Z-šum (v závislosti na modelu vzorku: S, M, L)

400 až 1 600 µm

150 až 570 µm

max. počet snímků za sekundu

20

3

max. rychlost kamery vůči objektu

40 m/s

rozsah skenování
(v závislosti na modelu vzorku: S, M, L)

400 až 2 150 mm

propustnost

15 milionů bodů za sekundu

GPU

NVIDIA Maxwell 1 Tflops 256 CUDA cores

zdroj světla

laser class 3R,
viditelné červené světlo (638 nm)