Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Úspěšná Anuška

Darwin21 je soutěž určená pro studenty švýcarských technických vysokých škol, jejímž cílem je přivést mládež k technice, zvláště k automatizaci, a studentům dát možnost vytvořit nekonvenční projekt, v němž mohou uplatnit svou kreativitu. V prvním ročníku dostaly týmy za úkol vytvořit umělou hlavu schopnou vyjadřovat různé emoce (smích, pláč, strach, spokojenost apod.). Všech třináct zúčastněných týmů přistoupilo k úkolu s mimořádnou otevřeností a studenti vytvořili některá velmi neortodoxní řešení. Expozice s výsledky jejich prací byla postupně vystavena na odborných veletrzích a akcích zaměřených na výběr povolání po celém Švýcarsku (go v Basileji, Science Days v Europaparku Rust, Berufsschau Pratteln, Berufsmesse Zürich, Zebi v Luzernu, BAM v Bernu).
 
Představme si alespoň jeden z projektů trochu blíže. Studenti Christian Berger a Niklaus Fischer z Technické vysoké školy ve Windischi (Švýcarsko), které jako partnerská firma podpořila společnost ifm electronic, se rozhodli vytvořit model co nejvíce podobný skutečné lidské hlavě. Nechali si vyrobit mechanismus, který vložili do masky imitující lidskou kůži. Sami potom navrhli systém, který napodobuje mimiku. Využili přitom řídicí prvky a digitální i analogové moduly od zmíněné společnosti a jako základ pro komunikaci jim posloužila sběrnice AS-Interface (s výjimkou některých pohonů, kde bylo nutné použít jiný způsob ovládání). Mimika je řízena pokyny dodávanými prostřednictvím internetu nebo SMS.
 
Jejich model, nazvaný Anuška (obr. 1), obdržel od odborné poroty první cenu, třetí místo obsadil v hodnocení mezi soutěžícími a druhým místem jej ocenila veřejnost.
(Bk)
 
Obr. 1. Anuška, model lidské hlavy napodobující mimiku