Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Úspěch českých studentů středních škol v Pekingu

Se zlatými medailemi se vrátili všichni tři vybraní studenti českých středních škol z finále středoškolské odborné soutěže The Beijing Youth Science Creation Competition, která se konala v Pekingu ve dnech 26. března až 1. dubna 2014. Česká republika byla zastoupena poprvé v 34leté historii této prestižní čínské soutěže. Studenti byli do Číny pozváni na základě nové spolupráce Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS) s Pekingskou asociací pro vědu a techniku – Beijing Association of Science and Technology (BAST), která soutěž organizuje. ČSVTS účast studentů na této akci financoval.

 
V Pekingu probíhala soutěž čínských studentů a paralelně s ní soutěžilo šestnáct delegací s 38 projekty, které pocházely z České republiky, Dánska, Itálie, Německa, Ukrajiny, USA, Austrálie, Koreje, Singapuru, Macaa a Jihoafrické republiky. Osmnáct projektů bylo oceněno zlatou medailí (včetně našich studentů) a osmnáct projektů stříbrnou medailí. Podle vyjádření hodnotitelů není obvyklé, aby všechny projekty z jedné země byly na tak vysoké úrovni, že dostanou nejvyšší ocenění.
 
Zlatou medaili získal Vojtěch Boček (SPŠ a VOŠ technická Brno, Sokolská 1) za vývoj sady Lorris Toolbox pro vývoj a řízení robotů. Václav Kotyza (Letohradské soukromé gymnázium, Letohrad) byl oceněn za práci Vliv kyseliny hyaluronové a různých koncentrací glukózy na hyaluronidázovou aktivitu patogenů ran Staphylococcus aureus a Streptococcus agalactiae. Třetím oceněným byl Robin Kryštůfek (Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4) za práci Syntéza nových etallakarboranových inhibitorů HIV-1 proteasy.
 
Atmosféra soutěže byla vynikající. Studenti měli dost příležitostí navázat přátelství, porovnat úroveň svých prací, řešenou problematiku ostatních projektů a nahlédnout do odlišné kultury vzdálené země, k čemuž pomohly i návštěvy zajímavých míst v okolí Pekingu, a hlavně možnost komunikovat s mnohými dobrovolníky – studenty čínských vysokých škol, kteří zabezpečovali plynulý chod celé akce a starali se o spokojenost delegací ze zahraničí.

(ed)