Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Účinné řízení teploty s uzavřenou smyčkou při zpracování plastů

Přesnost dodržování požadované teploty u vytlačovacích strojů a vstřikovacích lisů má velký vliv na kvalitu vyráběných produktů. O tom, zda vyrobený kus bude splňovat požadavky na kvalitu nebo skončí jako zmetek v odpadu, může rozhodovat i jen několik málo desetin stupně teplotní stupnice. Aby se zamezilo plýtvání energií, je současně třeba dosahovat nových požadovaných hodnot teploty co nejrychleji a bez překmitů. Společnost B&R proto vyvinula nový systém umožňující regulovat teplotu inteligentně a efektivně a s vynaložením jen nejmenšího nezbytného množství energie. V době rostoucího zájmu o kvalitu životního prostředí jde o významný přínos v oblasti automatizace výrobních linek.
 
Nový systém společnosti B&R dokonale předchází poruchám vytlačovacích strojů a vstřikovacích lisů a zajišťuje přechod na požadovanou hodnotu bez překmitu. Používané algoritmy zajišťují stálou teplotu tavení plastů při provozu stroje a současně i rychlé dosažení požadovaných hodnot teploty na různých místech stroje, bez jejich překročení, při spuštění stroje po výměně nástroje nebo po změně zpracovávaného materiálu. Regulátor teploty s uzavřenou smyčkou může být rozšířen tak, aby pokryl libovolný počet zón, a lze ho bez problémů začlenit do celkového automatizačního systému.
 
Vhodné parametry regulačních smyček pro fáze ohřevu a chlazení se v regulátoru nastavují během samoučicího procesu zcela automaticky, bez nutnosti jakéhokoliv zásahu ze strany uživatele. Velká pozornost byla věnována také efektivnímu využití času a energie během procesu automatického ladění.
(B+R automatizace, spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Algoritmy vyvinuté společností B&R umožňují inteligentně a při minimální spotřebě energie regulovat teplotu při zpracovávání plastů