Společnost Endress+Hauser dodává na trhy po celém světě především snímače polohy hladiny, průtoku, tlaku a teploty, analyzátory, ale také záznamníky, malé řídicí jednotky, komunikační rozhraní, napájecí zdroje a další komponenty pro automatizaci výrobních procesů. Stále častěji je dodavatelem celých projektů. Působení společnosti se řídí krédem, jehož první věta zní „Učíme se od zákazníků, kterým poskytujeme služby“. S ředitelem české pobočky Karlem Klímou jsme si v sídle Endress+Hauser Czech s. r. o. povídali o jeho práci v této švýcarské rodinné firmě, o úkolech pobočky a také o současných vyhlídkách na trhu.
Jaké klima panuje ve společnosti Endress++Hauser ?
Jsme rodinná firma vlastněná konkrétními akcionáři, konkrétní rodinou. Hodnoty jako loajalita, důvěra, vzájemná pomoc jsou u nás uznávány na všech úrovních. Mnoho zaměstnanců má pravidelný pracovní kontakt s akcionáři. Jeden ze synů zakladatele společnosti, pana Georga H. Endresse, je ředitelem celého holdingu a jeho další dva bratři působí jako ředitelé poboček ve Velké Británii a ve Francii. Další tři z osmi potomků pana G. H. Endresse, kteří jsou současnými majiteli, pracují pro společnost jako administrativní pracovníci. Právě rodinný duch je to, co firmu Endress+Hauser odlišuje od jiných firem. V anonymních akciových společnostech je tlak na výsledek tak silný, že za jednu chybu manažer většinou odchází, jen některé firmy mu dají ještě jednu šanci. Jestliže se u nás někomu v práci nedaří, a nezáleží na tom, zda jde o řadového pracovníka nebo ředitele, firma se mu snaží pomáhat a podporuje ho zpravidla tak dlouho, dokud se požadované výsledky nedostaví.
Výrobky společnosti Endress+Hauser jsou na českém trhu známé. Mohl byste však prozradit, kde se snímače a převodníky vyrábějí a vyvíjejí? Jaká je cesta výrobku na český trh?
Naše firma sídlí ve Švýcarsku v Reinachu u Basileje. Tam je také jedna z našich největších továren. Další výrobní závody jsou v Německu, ve Francii a v Itálii. Mimo Evropu máme hlavní výrobní centra v USA, v Číně a v Indii, která vyrábějí přístroje především pro tamní trhy. Veškeré výrobky, které zákazník kupuje v Evropě, jsou vyráběny v evropských zemích. Také na český trh přicházejí výrobky z těchto evropských továren.
O co všechno se stará česká pobočka Endress+Hauser?
Česká pobočka distribuuje výrobky na zdejším trhu, uvádí nové na trh, zajišťuje zákazníkům předprodejní a poprodejní servis. Prodejní proces zahrnuje kromě jiného návrhy, projekty, nabídky, instalaci přístrojů a jejich uvádění do provozu.
Má-li být určitý provoz vybaven měřicí technikou Endress+Hauser, realizuje vaše firma celý projekt včetně integrace přístrojů do řídicího systému, nebo spolupracujete se systémovými integrátory?
Využíváme oba způsoby. V minulosti jsme byli zaměřeni jen na dodávky komponent, měřicích členů, ale v posledních několika letech se naše firma zaměřila i na dodávky celých projektů. Záleží samozřejmě na rozsahu. V případě větších celků spolupracujeme s integrátory.
Dodává Endress+Hauser vlastní řídicí systémy?
Dodáváme řídicí systém ControlCare, který je určen pro menší instalace, například ve vodárenství do úpraven nebo čistíren. Řešíme-li ale větší celek nebo projekt se sofistikovaným řízením, využíváme řídicí systémy od jiných dodavatelů. Velmi úzce spolupracujeme například s firmou Rockwell Automation.
Trh průmyslových produktů nyní ožívá, jaké oživení pociťujete v oboru snímací a měřicí techniky?
V době hospodářské recese před dvěma roky jsme na českém trhu zaznamenali pokles jen o několik procent, zatímco v jiných částech světa docházelo k propadům v desítkách procent. Podobně je to se současným růstem na lokálním trhu, který odhaduji mezi pěti až deseti procenty, zatímco jinde ve světě roste trh, a s ním i naše pobočky, i o několik desítek procent.
Které oblasti použití jsou nyní nejperspektivnější?
Velký potenciál a růst vidíme v chemickém průmyslu, který je těsně navázán na výrobu automobilů, a ta nyní po výrazném poklesu opět roste. Druhou oblastí je energetika, a to nejen výroba energie, kde je potenciál trhu dlouhé roky konstantní, ale především měření energií. To se uplatní ve všech průmyslových podnicích, kde chtějí mít náklady na energie pod kontrolou. A třetí oblast růstu, pravděpodobně dočasnou, vidím ve vodárenství, v čistírnách a úpravnách vod. Tam je nynější boom způsoben hlavně dobíhajícími dotacemi z EU.
Požadují odběratelé z České republiky sofistikované snímače, vybavené např. diagnostickými funkcemi, nebo je spíše zájem o jednoduché přístroje?
Uživatelé se zajímají o nejnovější a sofistikované přístroje a systémy. Některé obory jsou ale velmi konzervativní a sázejí na řešení, která jsou stejná nebo totožná po celé desítky let. Takovým typickým oborem je energetika. Naopak jsou obory, které jsou modernější a uživatelé tam jsou ochotni minimálně vyzkoušet nové přístroje a postupy – například v potravinářství.
Potravinářství je patrně také perspektivní pro dodávky měřicí a řídicí techniky proto, že je dosud málo automatizované.
Málo automatizované potravinářství z našeho pohledu skutečně je. Když se však podíváme například na Německo, které je pro naši společnost největším trhem, tam jsou potravinářské provozy vybaveny na nejvyšší úrovni. V Čechách jsem navštívil několik pivovarů nebo mlékáren. Pivovary, které jsou v majetku zahraničních firem, jsou doslova „nadupané“ měřicí technikou, ale v potravinářských provozech s místními vlastníky automatizace na tak vysoké úrovni není. V jednom menším pivovaru ve středních Čechách jsem po podrobné exkurzi objevil pouze jeden indukční průtokoměr.
Doba oživení na trhu je vhodná k uvedení novinek. Jaké nové přístroje uvádí nyní Endress+Hauser?
Naše firma tradičně podává velmi mnoho patentů a uvádí četné novinky a inovace svých přístrojů. Nyní uvádíme Coriolisův hmotnostní průtokoměr, který je napájen takzvaně po smyčce, což umožňuje jeho instalaci v nebezpečných provozech, např. v chemickém průmyslu. Byl oceněn cenou Zlatý Amper 2011. Druhý výrobek, který chystáme na trh, je unikátní ultrazvukový průtokoměr pro bioplyny, který je určen především do čistíren odpadních vod a do bioplynových stanic.
Nabízíte také přístroje pro bezdrátový přenos. Je již doba zralá pro prodej těchto přístrojů? Nepřetrvává k nim v průmyslových firmách ještě nedůvěra a opatrnost?
Přístroje s bezdrátovým přenosem jsou na trhu již několik let. Poslední dva roky je výrobci intenzivně prezentují na všech veletrzích a výstavách. Co se týče přijetí bezdrátové techniky mezi zákazníky, zmíním opět energetiku jako obor s velmi konzervativním přístupem. Přestože je zde mnoho příležitostí, jak tuto techniku použít, zákazníci zůstávají u tradičního způsobu přenosu dat kabelem. Větší potenciál vidím v chemickém průmyslu, ale ani tam se zatím hromadné použití příliš nerýsuje.
Společnost Endress+Hauser působí v oborech s velkou konkurencí na trhu. Je cena tím nejdůležitějším faktorem pro úspěch výrobků na trhu, nebo již zákazníci oceňují také poskytovaný servis a další služby?
Předpokládám, že naši zákaznici jsou dost chytří a rozhodují se podle určitého mixu. Cena je jedním z dominantních prvků tohoto mixu, ale zákazníci oceňují též servisní zázemí, které má naše firma mezi konkurenty nejširší. Rychlost dodávek, rychlost reakce, technická podpora po telefonu – to jsou podle mého názoru další klíčové služby rozhodující pro zákazníkův výběr.
Citlivost na cenu je ale rok od roku znatelnější, téměř srovnatelná se západní Evropou, kde je trh mnohem nasycenější. Za poslední rok tlak na cenu v některých oborech a v některých komoditách výrazně vzrostl.
Vedle prodeje výrobků nabízejí firmy v oblasti automatizační techniky stále větší spektrum různých služeb.
To souvisí s citlivostí na ceny. Pokud cena výrobků klesá – což je dnes znatelné nejen v oblasti měřicích přístrojů, ale i u výpočetní techniky a třeba také u automobilů –, vlastní prodej výrobků nemusí již firmám přinášet takový zisk, který potřebují pro svůj růst, vývoj a koneckonců i pro přežití. Proto se mnoho firem uchyluje k dodávkám dalších služeb. Ať je to analýza měřicích potřeb zákazníků, měření energií, energetický audit nebo vyhodnocení potřebnosti měření v konkrétním místě, kalibrační nebo i auditorské služby – to vše zákazník ocení a je ochoten za to zaplatit. Proto je poměr služeb vzhledem k prodeji přístrojů v našem oboru výrazně větší než před deseti lety.
Souvisí rozmach služeb také s tím, že jsou přístroje a měřicí řetězce stále složitější?
Ano, vývoj jde velmi rychle dopředu a zákazníci nemají potřebu být odborníci ve všem, co nakupují. Na to si najímají externí firmy nebo spoléhají na dodavatele, se kterými mají dobrou zkušenost. A to je naše cesta.
Přeji Vám mnoho úspěchů a pohody a děkuji za rozhovor.
Rozhovor vedla Eva Vaculíková.
Obr. 1. Karel Klíma, ředitel Endress+Hauser Czech s. r. o.
Historie společnosti Endress+Hauser
Švýcarský technik Georg H. Endress a německý bankéř Ludwig Hauser založili v roce 1953 v jihoněmeckém Lörrachu společnost L. Hauser KG. Společnost prodávala elektronické kapacitní snímače dovážené z Velké Británie. V roce 1955 vyvinul Georg H. Endress vlastní kapacitní snímač polohy hladiny a nechal si ho patentovat. Snímač byl na trhu úspěšný a zakladatelé firmy začali rychle budovat vlastní výrobní zařízení. O pár let později byla společnost přejmenována na Endress+Hauser GmbH (E+H). Prodej přístrojů rostl a rozšířil se do celého Německa a poté do sousedních zemí. Ke kapacitním přístrojům postupně přibývaly další měřicí principy pro měření polohy hladiny a později byly vyvinuty snímače dalších veličin – tlaku, průtoku, teploty, a analyzátory. Přístroje byly dodávány do celé západní Evropy a v sedmdesátých letech 20. století byly založeny první zámořské závody v Japonsku a v Americe.
V osmdesátých letech začala společnost využívat možnosti mikroelektroniky a stala se vedoucí firmou v technickém rozvoji. Přechod ze signálově orientované na informačně orientovanou automatizaci motivoval E+H k účasti na aktivitách vedoucích ke standardizaci průmyslových sběrnic.
V roce 1995 předal dr. h. c. Georg H. Endress (narozen v roce 1924) vedení společnosti svému druhému nejstaršímu synovi Klausovi Endressovi, který předtím působil jako předseda představenstva skupiny (CEO). V průběhu posledních deseti let se švýcarská skupina postupně vyvinula v mezinárodního dodavatele automatických řídicích systémů převážně pro zpracovatelský průmysl. Společnost Endress+Hauser působí na všech pěti kontinentech a zaměstnává více než 8 000 zaměstnanců. Jde o rodinnou firmu se stejnými podíly všech dětí zakladatele, pana Georga H. Endresse, a její akcie nejsou obchodovatelné na burze.
V České republice (tehdy Československo) začala společnost E+H působit v roce 1968, kdy ji však zastupovaly jiné společnosti. V roce 1992 vznikla samostatná pobočka E+H GmbH v ČR se sídlem v Ostravě, která od roku 1997 působí v Praze. V roce 1999 se E+H GmbH změnilo na společnost s ručením omezeným a od roku 2003 je E+H CZ samostatným prodejním centrem, v němž dnes pracuje 30 odborných pracovníků.
(http://cs.wikipedia.org)