Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Ucelená nabídka řídicích systémů a elektrických pohonů IndraControl

číslo 2/2005

Ucelená nabídka řídicích systémů a elektrických pohonů IndraControl

Firma Bosch Rexroth přichází s ucelenou nabídkou řídicích systémů a elektrických pohonů. Novinky, které divize Electric Drives and Controls uvedla v roce 2004, budou letos doplněny dalšími novými produkty.

V oblasti operátorských panelů a HMI (Human-Machine Interface) nabízí společnost Bosch Rexroth produkty s označením IndraControl V a v oblasti řízení IndraControl L (obr. 1).

Obr. 1.

Obr. 1. V oblasti operátorských panelů a HMI jsou nabízeny produkty s označením IndraControl V a v oblasti řízení IndraControl L

Vizualizační a ovládací technika HMI je zastoupena panely VCP, které se vyrábějí v různých velikostech podle požadavků zákazníka, počínaje nejmenším panelem VCP01 s grafickým displejem 128 × 64 pixelů, přes panel VCP02 s možností zobrazení 4 × 20 znaků, jenž je následován panelem VCP05 se stejnou zobrazovací schopností, avšak s větším počtem systémových a funkčních kláves. Ještě o stupeň dále je panel VCP08. Řadu uzavíral panel VCP20 s rozlišením 240 × 128 pixelů a s dvanácti funkčními a dvaadvaceti systémovými klávesami, ale nyní je k ní nově přidán špičkový plně grafický dotykový panel s rozlišením 320 × 240 pixelů a aplikační pamětí 3 MB. Všechny panely mají napájení 24 V DC, stupeň krytí přední části je IP65 a zadní IP20. Co se týče možností komunikace, všechny mají rozhraní RS-232 a volitelně rozhraní pro sběrnice Profibus-DP, Interbus nebo DeviceNet. Standardem je certifikace CE pro evropský a UL pro americký trh.

Produkty IndraControl L patří do skupiny programovatelných automatů (PLC). V současnosti jsou přístupné dva výkonnostně odlišné typy s označením L20 a L40. Tyto PLC se liší velikostí uživatelské paměti: L40 má 8 MB a L20 je osazen 3 MB paměti. Oba typy umožňují současné zpracování několika úloh (multitasking) – L40 dokáže současně zpracovávat šestnáct úloh a L20 osm. Typická rychlost zpracování instrukce je u L40 rovna 120 Řada L40 má pro rychlou komunikaci s ostatními zařízeními také optické rozhraní SERCOS. Výhodou je možnost uložení programů na vyměnitelné médium typu CompactFlash. Dále mají oba typy osm digitálních vstupů a osm digitálních výstupů, které jsou galvanicky odděleny a lze je použít jako rychlé čítače. Pro diagnostiku provozu a nastavení je určen displej s jednořádkovým zobrazením osmi znaků současně. Pro ovládání slouží čtyři řídicí klávesy, tlačítko pro reset a dioda signalizující případnou chybu řízení. U typu L40 je možnost použít funkční moduly pro připojení do sběrnic DeviceNet, Interbus a AS-i. Navíc existuje možnost křížové komunikace a instalace polohovací karty.

Moduly vstupů a výstupů Reco Inline/Fieldline se vyznačují rozlišením 2 až 32 bitů pro digitální I/O a 16 bitů pro analogové I/O. Moduly lze použít jako decentralizované periferie a připojit je k běžným provozním sběrnicím. Mezi jejich výhody patří barevné kódování I/O, pozlacené kontakty, integrované stínění atd.

V nejvyšší úrovni řízení se nabízí použití nových typů průmyslových počítačů (IPC). Ty jsou rozděleny na dvě skupiny, a to standardní IPC a IPC do zvlášť nepříznivých podmínek. Pro řadu VSP a VSB standardních IPC je typická odolnost proti vibracím do 0,25 g a šokům až 5 g. Pro náročnější aplikace je určena řada high-end PC s označením VP. Pro tuto řadu je typická odolnost proti vibracím 1g a nárazově až 15 g.

K uvedeným produktům se dodává software IndraWorks, v němž jsou implementovány nástroje pro nastavení parametrů a programování všech produktů vizualizační, řídicí a pohonové techniky Bosch Rexroth.

I v roce 2005 firma Bosch Rexroth a její divize Electric Drives and Controls nabízejí komplexní a jednoduché řešení aplikací v oblasti pohonů, řízení a vizualizace.

Ing. Roman Foukal, Bosch Rexroth

Bosch Rexroth, spol. s r. o.
Hviezdoslavova 5
627 00 Brno
tel.: 548 126 111
fax: 548 126 112
e-mail: info@boschrexroth.cz
http://www.boschrexroth.cz