Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Typová řada lineárních pohonů PLA roste

Byli to konstruktéři společnosti Thomson, která se specializuje na lineární pohony, již vynalezli v roce 1945 lineární valivé ložisko. Během 65 let získala společnost Thomson věhlas díky nejen spolehlivým ložiskům, ale také kuličkovým šroubům, lineárním pohonům, planetovým převodovkám, spojkám, brzdám a kompletním lineárním systémům. Její řada lineárních pohonů PLA není výjimkou – je to trojice průmyslových „tažných koní“, lineárních pohonů pro stroje, které vyžadují velké provozní zatížení v cyklech tlak-tah. Společnost Thomson nyní svůj dosavadní pohon T130 z této řady ještě zdokonalila a představila také zcela nový lineární pohon T60, poskytující velký výkon i v omezených prostorách.
 
Lineární pohony řady PLA (přesné lineární pohony) jsou navrženy pro dlouhou životnost při 100% pracovním cyklu a dodržení vysoké přesnosti polohování. Konstrukční uspořádání kuličkových šroubů a vřeten od společnosti Thomson zmenšuje mechanickou vůli, aby se zajistila opakovatelnost 0,05 mm. Přesnost polohování 0,05 mm je využitelná pro mnoho úloh.
 
Díky stupni krytí IP65 jsou standardní pohony PLA chráněny před vnikáním nečistot, a proto jsou ideální pro použití v náročném průmyslovém prostředí. Kromě toho lze standardní jednotku bez negativního dopadu na spolehlivost jejího provozu omývat tlakovou vodou. Navíc je možné používat speciální maziva vhodná pro hygienické prostory. Provozní teplota –20 až +70 °C činí řadu PLA vhodnou pro oblast zpracovávání potravin stejně jako pro balicí nebo pro tvářecí stroje.
 

Ekologický aspekt pohonu

 
Velký výkon a délka zdvihu těchto pohonů umožňují používat je v pneumatických nebo hydraulických pohonných systémech. Elektrický pohon ale má proti tekutinovým pohonům mnoho výhod: tekutinové pohony mají sklon být poměrně hlučné a mohou potenciálně znečistit produkt úniky hydraulického oleje. Nejdůležitější je však skutečnost, že se pomocí elektrického pohonu dosahuje vyšší přesnosti ovládání.
 
Výrobci strojů hledají možnosti, jak uspořit energii, a proto je pro ně elektrický pohon stále více shledáván jako správná volba. Je tomu tak proto, že elektrické pohony spotřebovávají elektřinu jen podle potřeby a neplýtvají nákladnou energií v „pohotovostním režimu“ jako vzduchový kompresor nebo hydraulické čerpadlo.
 

Větší výkon a delší životnost

 
Přepracováním svého populárního pohonu T130 se šroubem o průměru 50 mm společnost Thomson zvýšila dynamické zatížení na 60 kN a statické zatížení na 80 kN pro tažení, tlačení a polohování velkých zátěží. V případě, že tak velká zatížitelnost není požadována, nabízí nově přepracovaný model 350% prodloužení životnosti na 47 000 km při provozu se zmenšenou zátěží. Nová verze T130 dosahuje rychlosti až 330 mm/s při stejně dlouhém zdvihu jako starší model, tj. až 2 m, a při zachování dobré tuhosti.
 
Typ T90 se středním rozsahem výkonů zůstává nezměněn a je vhodný pro axiální zatížení do 20 kN, se zdvihem do 1,5 m a s přesným polohováním při rychlostech do 2 m/s.
 

Větší výkon na menším prostoru

 
Společnost Thomson vyvinula lineární pohon T60 pro zajištění stejných výkonových charakteristik jako u větších jednotek řady PLA, ale pro úlohy, kde je omezený prostor. Šířka a výška lineární jednotky jsou 75 × 60 mm, takže ji lze snadno instalovat v menších strojích a zařízeních, např. k ovládání ventilů, v tlačných a tažných mechanismech nebo k přesnému polohování.
 
T60 je určen pro statické zatížení do 10 kN při délce zdvihu 1,5 m a umožňuje zatížení os Y a Z do 100 N. Jeho velká rychlost posuvu 2,5 m/s v kombinaci s opakovatelností ±0,05 mm a vůlí 0,11 mm jsou vhodné zejména pro úlohy „pick-and-place“.
 
U současných strojů je vždy na prvním místě prostor, a montáž servomotoru na ose není vždy možná. Proto jsou k dispozici řemenové převodovky, umožňující montovat pohon souběžně s osou pohybu.
 

Shrnutí

 
Trvalé zatížení po dlouhou dobu vyžaduje pravidelné mazání, a všechny pohony PLA proto mají centrální servisní mazací místo. K dispozici je široká řada přírub, takže lze využít mnoho různých hnacích motorů.
 
Produkty z řady PLA je možné připravit k expedici již do dvou týdnů. Společnost Thomson tím zákazníkům pomáhá splnit náročné časové požadavky v plánování výroby.
 
V České republice dodává pohony a další komponenty od firmy Thomson společnost Bibus.
 
Ing. Martin Báča, BIBUS, s. r. o. 
Obr. 1. Průřez přesným lineárním pohonem PLA