Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Trochu opomíjené využití solární energie

Použít ve spojení s využitím solární energie přídavné jméno „opomíjené“ se nezdá být na místě. Štědré dotace na využívání solární energie jsou dobře známy a pobízejí nejen k budování nových a nových solárních elektráren, ale i k vývoji potřebné techniky. Přesto jsou oblasti využití solární energie, které stojí ve stínu dotovaných elektráren, ale např. právě v průmyslové automatizaci mohou být velmi významné.
 
Miniaturní solární články mohou napájet např. mobilní telefony, digitální fotoaparáty, PDA a notebooky, přenosné přehrávače, ovladače spotřební elektroniky atd. V průmyslové automatizaci najdou uplatnění např. v bezdrátových snímačích nebo v přenosných terminálech pro sběr dat v telemetrických systémech či ve výrobní logistice. Ne vždy dokážou plně nahradit baterii, ale mohou významně prodloužit interval mezi dvěma jejími nabitími.
 
S rozšířením nabídky miniaturních solárních článků nyní přichází firma Sharp. K dosud jednomu typu přibudou v průběhu roku 2010 další čtyři. Společná je jim účinnost 13 %, hloubka montáže jen 0,8 mm a odolnost proti vibracím a otřesům, zvláště potřebná u přenosných zařízení. Jednotlivé typy se budou lišit výkonem a napětím: k dispozici budou typy od 30 mW a 0,5 V do 300 mW a 5 V.

(Bk)