Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Tři novinky pro automatizaci od ABB

Firma ABB neustále inovuje svou nabídku automatizační techniky. Z novinek v oboru programovatelných automatů jsou aktuálně stručně představeny nová procesorová jednotka, nová řada operátorských panelů a nová verze nástroje Automation Builder.

 
V současném světě překotného rozvoje automatizační techniky a stálého růstu požadavků na rychlost a efektivitu zpracování automatizačních projektů je stále větší důraz kladen vedle ceny také na funkční schopnosti vývojových prostředků pro tvorbu aplikačního programového vybavení. Jako každoročně přichází firma ABB i letos s mnoha novinkami v oboru automatizace včetně produktů kategorie PLC. Tento článek se zaměřuje na tři z nich, a to na novou procesorovou jednotku PM595 s funkcí emulace protokolů, nové operátorské panely CP600 s poměrem stran 16 : 9 a 3D grafikou, přičemž se začíná novinkou nejvýznamnější – novou verzí inženýrského nástroje Automation Builder.
 

Nový ABB Automation Builder 1.1 – kompletní nástroj pro zvýšení produktivity automatizace

Nástroj Automation Builder ve verzi 1.1 není jen programovací prostředí pro programovatelné automaty ABB řady AC500, jako tomu bylo doposud v případě jeho předchůdce Control Builder, ale i integrovaným nástrojem k realizaci ucelených automatizačních systémů. Dodáván je ve třech stupních výbavy za velmi příznivé ceny ve variantách:
  • Basic, dodáván zdarma, s určením pro základní (často nikoliv jednoduché) automatizační projekty zahrnující místní i vzdálené I/O, připojení k procesorové jednotce sériovou linkou, rozhraní TCP/IP a webový server pro vizualizaci (u modelů s integrovaným rozhraním LAN),
  • Standard s týmiž funkcemi jako Basic a navíc s podporou standardních řadičů průmyslových sběrnic, programování operátorských panelů CP600, pohonů a robotů značky ABB,
  • Premium s funkcemi jako Standard s rozšířením o prémiové funkce, jako jsou např. programování v jazyce C/C++, obousměrná datová rozhraní pro nástroj Eplan a databázové systémy, což přispívá ke snížení pracnosti a nákladů na odstranění chyb programátorů a projektantů při tvorbě a úpravách rozsáhlých databází signálů v průběhu prací na složitých projektech.
 
Jednotlivé varianty jsou flexibilně použitelné a v souhrnu pokrývají široké spektrum potřeb počínaje nejmenšími původními výrobci (OEM) až po velké integrátory systémů, kteří hledají úsporné cesty ke zjednodušení postupů při řízení projektů a ke zvýšení spolehlivosti a kvality projektů díky konzistenci dat a jejich záloh. Licenci je možné pořídit na konkrétní počítač nebo lze licencovat vícero instalací PC na jednu klíčenku USB, což může být výhodné např. pro výrobce typu OEM.
 
Kompletní nástroj ve verzi Automation Builder 1.1 je nyní k dispozici ke stažení z webové stránky firmy (www.abb.com). Je tak možné začít pracovat okamžitě, kdekoliv a kdykoliv. Po dobu 30 dnů od instalace je možné využívat veškeré funkce a vše v klidu vyzkoušet a poté si buď zakoupit potřebnou licenci Standard nebo Premium u lokálního distributora, nebo, pokud postačí, pokračovat v práci s variantou Basic zdarma.
 

Nová vlajková loď – procesorová jednotka PM595 Machinery Controller

Nejnovější robustní multiprocesorová jednotka PM595, tzv. Machinery Controller, zvládne i výpočtově nejnáročnější řídicí úlohy. Jednotka je optimalizována na úlohy typu transformace souřadnic, kinematických výpočtů nebo řízení více než 64 koordinovaných os s periodou cyklu 1 ms. Její kompatibilita s nejnovějším vývojovým prostředím Automation Builder 1.1 znamená pro milovníky průmyslových PC možnost programovat i v jazyce C/C++. Nově tvarovaný kryt ukrývá rychlý 1,3 GHz procesor s matematickým koprocesorem, 16 MB paměti pro program, 16 MB paměti pro data, 4 GB flash disk, 3 MB magnetorezistivní paměť RAM k zálohování dat při vypnutí, čtečku karet SD, dva ethernetové porty, dvě sériová rozhraní RS-232/485 a dvě ethernetová rozhraní s integrovaným přepínačem a programovatelnou emulaci komunikačních protokolů. Na základní PLC jsou k dispozici také dvě volné pozice pro další řadiče nebo bezpečnostní koprocesor SM560-S s úrovní bezpečnosti SIL 3 (obr. 1). Jednotka nevyžaduje ventilátor a lze ji dodat také v odolné verzi XC. V jedné procesorové jednotce je možné kombinovat komunikační protokoly Profinet a EtherCAT a díky emulaci protokolu bude jednotka kompatibilní i s jakýmkoliv dalším budoucím standardem protokolu na bázi Ethernetu, postačí jen stáhnout a nahrát příslušný ovladač.
 

Nové operátorské panely CP665 s poměrem stran 16 : 9

Operátorské panely ABB řady CP600 jsou oblíbené zejména pro své grafické a komunikačním možnosti. Nejnovějším přírůstkem řady je model CP665, který lze při použití vývojového prostředí PanelBuilder programovat také v jazyce JavaScript. Ústřední komponentou operátorského panelu CP665 je nový procesor ARM s taktovací frekvencí o 66 % větší než u předchozích modelů. Dále panel mj. obsahuje 256MB paměť typu flash, dvě rozhraní USB a dvouportový ethernetový přepínač. Vylepšením je i možnost rozšířit vnitřní paměť s použitím externí paměti flash USB nebo karty SD a zejména obrazovka s úhlopříčkou délky 13,3" s rozlišením 1 280 × 800 obrazových bodů a poměrem stran 16 : 9 v odolném hliníkovém rámu se stupněm krytí z čelní strany IP66 (obr. 2). Oproti dosavadním 12" modelům má nová obrazovka při stejných zástavbových rozměrech panelu o 113 % více obrazových bodů.
 

Široké uplatnění automatizační techniky ABB

Příklady použití techniky programovatelných automatů od ABB nejen ve světě, ale i v České republice lze najít v nejrůznějších oborech – od řízení technických zařízení v budovách nebo tepelných soustav v domácnostech s použitím jednoduchých modelů AC500 eCo až po výkonné modulární PLC pro řízení výdejních automatů na mléko firmy Milkbot nebo stavebních výtahů od firmy Stros používaných k dopravě osob i materiálu na nejvyšších stavbách naší planety (obr. 3). A že automatizační technice od ABB „sluší“ opravdu každá úloha, dokazuje i příklad ergonomického pracoviště obsluhy jeřábu od firmy Klag.
(ABB, s. r. o.)
 
 
Obr. 1. PLC AC500 s procesorovou jednotkou PM595 a dvěma pozicemi pro bezpečnostní koprocesor či přídavné řadiče
Obr. 2. Operátorský panel CP665
Obr. 3. Stavební výtah od firmy Stros řízený PLC AC500 na stavbě v Houstonu, USA