Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Trendy v podnikové informatice na CeBIT 2004

číslo 7/2004

Trendy v podnikové informatice na CeBIT 2004

Mezinárodní veletrh kancelářské, informační a komunikační techniky CeBIT se letos konal 18. až 24. března jako obvykle v Hannoveru. Naznačil první známky opětovného oživení v oboru informatiky (information technology – IT). Celkem jej navštívilo 510 000 zájemců. To znamená první meziroční nárůst od roku 2001 s jeho rekordním počtem 850 000 příchozích. Mnoho dodavatelů podnikového softwaru označilo počet uskutečněných kontaktů za přijatelný. Přitom zájemci, kteří navštívili jejich stánky, se jevili jako lépe připravení, s hlubšími znalostmi a vážnějším zájmem než v minulých letech. Podle průzkumu provedeného pořádající veletržní společností Deutsche Messe přijela polovina odborných návštěvníků na veletrh s aktuálními plány nákupu.

Ačkoliv počet vystavujících firem poklesl na 6 411 (o 3 % méně než v roce 2003), čistá výstavní plocha se zmenšila o 4,4 %. Pokles počtu vystavovatelů z Evropy byl vcelku vyvážen nárůstem počtu vystavovatelů z Asie a pacifické oblasti. Stánky dodavatelů podnikového softwaru z USA byly všeobecně menší, zatímco mnozí jiní vystavovatelé, často z menších zemí, se rozhodli své expozice výrazně zvětšit.

Dodavatelé podnikového softwaru, kteří se rozhodli pro účast na veletrhu, byli se svým rozhodnutím zjevně spokojeni. Někteří zdůvodňovali investici do účasti na veletrhu tím, že jde o vhodný způsob, jak současným zákazníkům připomenout trvající přítomnost firmy na trhu. Navíc jsou přesvědčeni, že při neformálních rozhovorech ve veletržním stánku je možné přijít na některé řešitelné problémy zákazníků.

Na veletrhu přitom skutečně chyběli někteří z dobře známých (především v Severní Americe – pozn. red. dodavatelů IT pro podniky, např. firmy i2, Manugistics a SSA/Baan. Z rozhovorů s dodavateli podnikového softwaru a integrátory informačních systémů přítomnými na veletrhu vyplynuly současné tři hlavní trendy v podnikové informatice:)

  • jako příští nový trh se rýsuje oblast servisu a údržby; většina dodavatelů podnikových informačních systémů (Enterprise Resource Planning – ERP) pro tuto oblast již vyvíjejí řešení: je to logické, neboť i zde je třeba řídit finanční a materiálové zdroje, jednat se zákazníky a plánovat využití pracovníků – protože ale systémy ERP jsou původně určeny k podpoře prodeje nových produktů, je třeba je pro použití v oblasti správy servisních služeb a údržby modifikovat,

  • integrátoři systémů se specializují: pozor na integrátora, který sice v daném oboru má jistou zkušenost, ale přitom tento obor není hlavním předmětem jeho zájmu,

  • výdaje na marketing jsou omezovány, přestože se očekává, že tržby za prodané licence porostou: to naznačuje, že mezi vrcholovými vedoucími podniků (dodávajících software) roste podiv nad tím, co manažeři marketingu podniku (ne)přinášejí.

[ARC News, 2. dubna 2004.]

(kp)

Inzerce zpět