Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Traceabilita dílů v automobilovém průmyslu pomocí značení laserem

Bezpečnostní prvky aut jsou nejsledovanějším produktem v rámci kontroly automobilové výroby. Jestliže jde o aktivní prvek bezpečnosti, např. ABS, musí být možná jeho identifikace už od surového hliníkového profilu z linky vytlačovacího lisu. Pro následné zpracování a výrobu ventilového bloku ABS je nutné zabezpečit hluboké značení do hliníkových profilů a strojní čtení dat z kódu Datamatrix.

Pro hluboké značení je vhodné používat laserové značení. Problémem je, že měděné a hliníkové díly špatně absorbují laserový paprsek, a proto je nutné ke značení použít velký výkon. V projektu značení hliníkových profilů, které se následně obrábějí na součásti brzdného systému aut ABS, maticovými kódy Datamatrix je použit velmi výkonný 100W vláknový laser Solaris e-SolarMark FL10. Ten díky svému výkonu dokáže vygravírovat potřebné značení do hloubky několik desetin milimetru, a to za méně než 3 s.

Velký výkon laseru se však celý „nespotřebuje“ na značení hliníkového dílu, ale laserový paprsek se i odráží. Pro laser jsou nebezpečné odrazy zpět do jeho optiky, protože zpětný výkon by mohl poškodit laserové vlákno. Proto zařízení obsahuje optický izolátor, který laser chrání.

Odrazy silného laserového paprsku jsou nebezpečné i pro člověka, a proto je celé místo značení uzavřeno v krytu plně automatizovaného zařízení. Ihned po vyznačení je kontrolována čitelnost kódu kamerovým systémem. Je tak zaručena 100% kvalita produkce.

Použití popisovacího zařízení s vláknovým laserem Solaris e-SolarMark FL10 má tyto výhody:

  • dlouhou životnost laserového zdroje, až 150 000 provozních hodin,
  • velký výkon laseru pro velmi rychlé značení,
  • snadnou ovladatelnost laseru.

Řešení navrhla a zařízení dodala společnost Leonardo technology. Její odborníci zájemcům rádi poskytnou další informace o tomto projektu a poradí jim i při jiných problematických úlohách značení, nejen v automobilovém průmyslu. Vzhledem k šíři nabízeného sortimentu a rozsáhlým zkušenostem najdou řešení téměř pro každou úlohu podle specifických technických požadavků zákazníka. Kontakt zájemci najdou v inzerátu na str. 1. 

(Leonardo technology s. r. o.)

Obr. 1. Schéma systému traceability – trasování výrobního a dodavatelského procesu

Obr. 2. Laserové pracoviště s laserem Solaris e-SolarMark FL10 a dotykovou ovládací jednotkou CU2

Obr. 3. Zabudovaný laser Solaris e-SolarMark FL10 s úhlovou hlavou

Obr. 4. Kód Datamatrix vyrobený laserem na hliníkovém profilu