Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Toughbooks – extrémně odolné notebooky

Životní tempo lidí se zrychluje, náročnost povolání roste a v přímé úměře k tomu se zvyšují požadavky na přístroje, které v běžném životě i v zaměstnání používáme. Snad nejrychleji se rozvíjející oblastí techniky jsou mobilní telefony, navigace GPS a notebooky.
 
Právě notebooky se staly našimi nepostradatelnými pomocníky. Aby bylo možné používat je i v extrémních podmínkách, má společnost Panasonic ve své nabídce též odolné notebooky Toughbook, jež mohou svého uživatele doprovázet doslova na každém kroku.
 
Odolnost notebooků Toughbook je všestranná. Kryt, klávesnice i touchpad jsou odolné proti stříkající vodě a díky použitým materiálům vypadají notebooky dlouho jako nové, a to i přes to, že se přístroje používají ve velice extrémních podmínkách. Díky zvláštním ochranným prvkům jsou riziko ztráty dat a doba provozních výpadků redukovány téměř na nulu.
 
Notebooky Toughbook jsou rozděleny do tří modelových řad.
 

Toughbook Full Ruggedized

První skupinou jsou robustní notebooky Toughbook Full Ruggedized (maximální ochrana). Tyto notebooky jsou „šampiony“ v oblasti mobilních počítačů pro venkovní použití. Kryt ze slitiny hořčíku poskytuje maximální ochranu citlivým součástem, jakou je např. displej. Pevné disky jsou chráněny proti nárazům a vibracím. Pád z výšky až 90 cm nijak neovlivní funkčnost notebooku. Speciální úprava zabraňuje vniknutí vody a prachu. Kromě toho se vyznačují extrémní odolností proti horku a chladu – bez problému pracují v teplotách od –20 do +60 °C. Třeba i v prachu a písku staveniště a za náhlého deště.
 

Toughbook Semi Ruggedized

Další skupinou jsou notebooky Toughbook Semi Ruggedized (velká ochrana). Tyto přístroje jsou jako „ušité na míru“ všem provozním pracovníkům, mobilním pracovníkům v oblasti prodeje a technických služeb a všem těm, kteří potřebují při své práci přístroj, na který se mohou spolehnout za všech okolností. Spojují v sobě perfektní rovnováhu mezi odolností a elegantním zevnějškem. Plášť ze slitiny hořčíku poskytuje tu nejlepší ochranu pevnému disku, displeji a dalším komponentám. Pevný disk je navíc uložen tak, že je chráněn před vibracemi a nárazy. I pád z výšky 76 cm zůstává bez následků; samotný pevný disk je dokonce odolný proti pádu z výšky až 90 cm. Klávesnice a touchpad jsou odolné
proti stříkající vodě. Veškerá rozhraní a konektory chrání pevné pryžové krytky.
 

Toughbook Business Ruggedized

Třetím typem odolných notebooků jsou notebooky modelové řady, kterou výrobce označuje jako Toughbook Business Ruggedized (ochrana na cestách). Je to modelová řada, kterou s nadšením uvítají lidé, již tráví velkou část svého času na cestách a nechtějí přijít o cenná data uložená v jejich notebooku. Ochrana těchto přístrojů je zaměřena zejména na ty části, které při časté manipulaci s přístrojem nejvíce trpí. Jsou jimi pevný disk, displej a klávesnice. Tyto notebooky vydrží bez poškození ve spuštěném stavu pád z výšky až 76 cm. Pevný disk zůstane nedotčený, což je při častém cestování vlastnost k nezaplacení.
 
Další pohromou pro notebooky jsou různé nápoje vylité v lepším případě na klávesnici, v horším na celý přístroj. I na takové situace je u těchto přístrojů pamatováno. Díky speciálnímu odtokovému systému jsou klávesnice, touchpad a jiné citlivé komponenty při postříkání tekutinami spolehlivě chráněny. Tekutina vylitá přímo na klávesnici a touchpad vyteče odtokovým systémem ven. Veškerá elektronika v notebooku zůstane suchá, a tedy nedotčená.
 
Díky optimální konstrukci rozvádějící zatížení snesou modely Business Ruggedized zátěž silou až 0,98 kN. Konstrukce chrání displej proti zlomení a jinému poškození. I pevný disk je chráněn před škodami, které by mohly vzniknout v důsledku vnějších nárazů a vibrací. Je zabudován do nerozbitného pouzdra z hořčíkové slitiny a opatřen čtyřmi podložkami z materiálu, který tlumí nárazy.
 

Výkon a komunikační možnosti

Společnost Panasonic vybavila notebooky Toughbook nejnovějšími komponentami, které zároveň splňují extrémní požadavky na tuto techniku. Procesory Intel® Centrino® Mobile Technology zajišťují velký výkon a svým nízkým příkonem prodlužují životnost baterií. Již v běžném provedení jsou notebooky Toughbook vybaveny zařízením pro výměnu dat nebo pro přístup k internetu prostřednictvím sítě WLAN. Volitelným příslušenstvím jsou moduly Bluetootha GSM/GPRS/UMTS, které otevírají další možnosti mobilního přenosu dat. Použití nejnovějších druhů displejů umožňuje kontrastní a brilantní zobrazení i v přímém slunečním světle. Při interiérovém použití zajišťuje podsvícení pozadí výbornou čitelnost. Velkou předností jsou dotykové displeje, které umožňují pomocí dotykového pera – stylusu – pohodlně zadávat příkazy přímo na displeji. Antireflexní vrstva chrání zrak uživatele před únavou. Akumulátory a pevné disky jsou přístupné bez nutnosti povolovat jakékoliv šrouby. To urychluje a usnadňuje výměnu baterií nebo vyjmutí pevného disku z bezpečnostních důvodů.
 

Kde nakoupit

Prodejcem notebooků Panasonic pro Českou republiku je společnost Elcom IPC, s. r. o., u níž je možné získat vybrané modely také k bezplatnému testování. Více informací je na webových stránkách společnosti www.elcomgroup.eu
 
Lukáš Hula,
ELCOM IPC, s. r. o.
 
Obr. 1. Odolný notebook Toughbook