Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Snímače Panasonic patří v oblasti automatizace ke světové špičce. Tomuto výrobci poskytuje společnost OEM Automatic na českém trhu obchodní a technickou podporu a díky úzké spolupráci dokáže pružně reagovat na poptávku klientů. V tomto přehledu jsou představeny nejžádanější snímače a novinky na trhu, které jistě naleznou široké uplatnění i v mnoha úlohách nejen v automatizaci průmyslové výroby.
Standardní pouzdro, jednoduché nastavení – optoelektronické snímače řady CX
Optoelektronické snímače řady CX (obr. 1) v standardním pouzdře 31 × 20 × 11 mm se řadí k nejpopulárnějším snímačům zejména díky jejich univerzálnímu použití. K dispozici jsou varianty jednocestná světelná závora (vysílač-přijímač) a dvoucestná světelná závora: reflexní snímač s polarizovaným světlem nebo difuzní snímač. Díky polarizačnímu filtru a odrazce lze snímat i lesklé předměty bez ovlivnění snímače falešnými signály. Spolehlivost je možné ještě zvýšit
funkcí potlačení vlivu pozadí. Uživatelé ocení také možnosti regulovat citlivost a přepnout spínací funkci (light-on/dark-on) přepínačem přímo na snímači.
Snímače jsou určeny do průmyslového prostředí. Mají krytí IP67 a u některých typů zvýšenou odolnost čočky proti olejům. Navíc jsou odolné proti rušení od jiných snímačů ze stejné řady.
Snímače řady EQ – difuzní optoelektronické snímače pro detekci na velké vzdálenosti
Řada EQ (obr. 2) zahrnuje dvoucestné difuzní optoelektronické snímače pro detekci předmětů na vzdálenost až 2,5 m, které jsou vhodné např. k detekování přítomnosti automobilů či osob při řízení automatického otevírání vrat. Další možností jejich využití je např. snímání průchodu balíků na dopravníku. Snímače bez omezení pracují i v prašném prostředí a v prostředí se stříkající vodou díky krytí IP67.
Snímače EQ-500 dávají uživateli možnost připojit je pomocí svorkovnice do sítě až 240 V AC. Na výstupu mají tranzistorový kontakt NPN nebo PNP a pro spínání větších zátěží také reléový kontakt. V nabídce je i varianta s časovaným zpožděním sepnutí o 0,1 až 5 s.
Snímače řady EX s malou velikostí zástavby a mnoha možnostmi uchycení
Miniaturní provedení optoelektronických snímačů EX je předurčuje pro použití všude tam, kde končí možnosti snímačů v běžných velikostech. Nejmenší zástupce řady EX, snímač EX-10 s šířkou těla pouhých 3,5 mm (obr. 3), má v provedení jednocestná světelná závora (vysílač-přijímač) dosah 1 m. Snímač EX-30 má zajímavý tvar: podobu šroubu s velkou šestihrannou hlavou (obr. 4) o rozměru 14 mm a se závitem M4 (jednocestná varianta) nebo M6 (dvoucestná varianta) pro zabudování přímo do stroje. Tělo snímačů EX-30 je z odolné zinkové slitiny, a je proto mechanicky značně odolné.
Miniaturní vidličkové snímače řady PM
Vidličkové snímače PM (obr. 5) patří také k miniaturním snímačům. Na výběr je několik tvarů pouzdra pro různorodé uchycení na stroji a směr snímání. Vzdálenost ramínek vidličky je 5 mm. Snímače jsou vhodné pro detekci přítomnosti mincí, pozicování osy s děrovaným rotačním kotoučkem nebo počítání průpadu velmi malých součástí.
Miniaturní laserový snímač EX-L s dosahem až 4 m
Laserový snímač EX-L (obr. 6) s hloubkou zástavby pouhých 12 mm je vhodný pro úlohy, kde je třeba detekovat velmi malé předměty i na velké vzdálenosti. Výborné využití najde při detekování přítomnosti O-kroužků, pozice hrany materiálu nebo i velmi tenkého drátu o průměru od 0,3 mm u jednocestné varianty a 0,01 mm u dvoucestné varianty snímače. Dosah snímání se pohybuje od 20 do 300 mm u difuzní varianty, od 1 do 3 m u jednocestné závory (vysílač-přijímač) a do 4 m u reflexní varianty s odrazkou. Speciální typ s konvergentním paprskem není ovlivněn pozadím a dokáže snímat i lesklé nebo nerovné povrchy. Snímač má digitální výstup PNP nebo NPN a externí vstup pro přepínání logiky light-on/dark-on. Na těle snímače je otočný trimer pro nastavení citlivosti.
Snímače řady CY s velkým dosahem
Spolehlivé optoelektronické snímače ve válcovém pouzdře M18 (obr. 7) jsou oblíbené pro svou snadnou instalaci a dosah až 15 m v jednocestném provedení (vysílač-přijímač) nebo 4 m u reflexní varianty s odrazkou. V sortimentu jsou snímače s dvoumetrovým kabelem nebo konektorem M12, přímé i úhlové.
Snímače řady NX5 s univerzálním napájením a reléovým výstupem
Nástupcem dříve oblíbené řady VF jsou snímače řady NX5 (obr. 8). Tyto snímače mají univerzální napájení, 24 až 240 V AC a 12 až 240 V DC. Jejich výstupem jsou reléové kontakty NO/NC pro spínání odporové zátěže až 250 V AC/1 A nebo 30 V DC/2 A. Provedení jednocestná světlená závora (vysílač-přijímač) má dosah úctyhodných 30 m a reflexní varianta (dvoucestná závora) s odrazkou 7 m. K typickým příkladům použití patří snímání obrobků na dopravníku nebo detekce přítomnosti automobilu v garáži.
Fotoelektrický snímač barev LX-100
Snímače z řady LX-100 (obr. 9) dokážou rozlišit vytištěné značky jakékoliv barvy. Snímač se nejprve naučí rozpoznat, jakou barvu má detekovat, a následně pomocí tří LED, zelené, červené a modré, osvítí snímaný materiál barevným světlem. Jakmile dostane shodu odezvy s naučeným vzorem, sepne výstup. Snímač lze učit pomocí externího vstupu, takže nastavení detekovaných barev je možné snadno měnit v reálném čase. Snímač lze také přepnout do režimu snímání kontrastu.
Typickou oblastí použití jsou tiskové stroje nebo textilní průmysl.
Přesný laserový snímač HG-C
Laserový snímač HG-C (obr. 10), novinka na trhu, dokáže rozlišit i malé změny v tloušťce snímaného materiálu v řádech mikrometrů. Na přehledném displeji zobrazuje měřenou vzdálenost a zároveň má možnost využít digitální a analogový napěťový výstup. Hodnotu pro sepnutí lze snímač naučit pomocí externího vstupu teach-in nebo konfiguračního tlačítka.
V nabídce jsou varianty s rozsahem měření 30, 50 a 100 mm. Uživatel má možnost nastavit si virtuální nulu a posunout si ji podle vzdálenosti snímaného materiálu. Při použití dvou snímačů proti sobě lze efektivně měřit tloušťku materiálu mezi snímači. Snímač dokáže pracovat v jednobodovém, dvoubodovém a tříbodovém režimu, tzn. že ho lze naučit až tři různé hodnoty vzdálenosti, což je užitečné, je-li třeba snímat výrobky různých velikostí. Pomocí logické funkce Window Comparator Mode je možné nastavit rozsah, ve kterém má výstup snímače držet sepnutý stav.
Zajímavou úlohou z praxe je použití snímače HG-C při počítání výtisků na rotačním tiskovém stroji. Protože mechanické počitadlo v tomto případě chybně započítávalo slepené hřbety dvou výtisků jako jeden kus, zákazník hledal jiné řešení. Tím byl právě laserový snímač HG-C. Tedy nejen měření, ale i počítání velmi malých součástí nebo špatně rozlišitelných kusů není pro tento měřicí snímač žádný problém.
Obr. 1. Optoelektronické snímače CX-400 jsou standardem v oblasti optoelektronických snímačů pro průmyslové použití
Obr. 2. Snímač EQ-30 je difuzní optoelektronický snímač s měřicím rozsahem do 2 m
Obr. 3. Miniaturní optoelektronický snímač EX-10 má šířku jen 3,5 mm
Obr. 4. Přední část těla snímače EX-30 má podobu šroubu s šestihranou maticí
Obr. 5. Vidličkové snímače PM
Obr. 6. Laserový snímač EX-L dokáže detekovat i velmi malé průměry drátů
Obr. 7. Optoelektronický snímač ve válcovém pouzdře M18
Obr. 8. Snímač NX5 s univerzálním napájením a reléovým výstupem
Obr. 9. Fotoelektrický snímač barev LX-100
Obr. 10. Jednou z možností využití laserového snímače vzdálenosti HG-C je snímání průhybu pásu