Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Test bezdrátového přenosu dat rychlostí 10 Gb/s

Firma Nokia Networks společně s NYU Wireless uspořádala druhý ročník summitu Brooklyn 5G, který spojuje přední výrobce a vynálezce z celého světa v oboru bezdrátových a mobilních komunikačních prostředků. Společnosti Nokia Networks a National Instruments ukázaly jednu z klíčových metod přenosu dat pro budoucí sítě páté generace. Šlo o bezdrátový přenos dat s rychlostí dosahující až 10 Gb/s na 73 GHz (mmWave), běžící na systému 2× 2 MIMO, který využívá jednu nosnou vlnu s modulací Null Cyclic Prefix a s velikostí rámce 100 ms.

 
Akce proběhla ve výzkumném centru Newyorské univerzity ve dnech 8. až 10. dubna 2015 v Brooklynu. Na akci byli pozváni nejenom zástupci z mnoha společností zabývajících se výrobou a výzkumem, ale také lidé z akademické půdy, podnikatelé a vládní zástupci. Společně debatovali nad budoucností sítí páté generace. Tento rok se zaměřovali především na výhody datového přenosu ve spektru nad 6 GHz, pokrok při tvarování kanálu na těchto vyšších frekvencích a na rozsáhlé systémy MIMO pro sítě 5G.
 
I přesto, že standardizace sítě 5G ještě nezačala, vývojáři již připravují metody přenosu dat. Síť by měla mít především tři funkce: rychlý přenos velkého objem dat, možnost využít ji pro kritické úlohy řízení strojů a možnost propojit nespočet senzorů a zařízení.

(jč)