Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Termokamery Testo – špičková technika pro průmyslovou termografii

Měřicí přístroje německé společnosti Testo AG jsou na našem trhu známé již více než padesát let. Postupně si získaly důvěru v mnoha odvětvích zejména svou spolehlivostí a výbornými užitnými vlastnostmi. V poslední době se jednoznačně prosazují i v oblasti průmyslové termografie, která nabízí široké možnosti efektivní údržby výrobních zařízení.
 
Společnost Testo v právě minulých dnech uvedla na trh dvě nové termokamery, které představují již třetí generaci termokamer od této společnosti – přístroje testo 876 a testo 882. Daniel Auer, vedoucí manažer produktů v oboru infračervené měřicí techniky, k tomu uvádí: „Testo neustále spojuje výkonnou techniku s inovacemi. Na tento profesionální přístup jsme vsadili i při vývoji našich termografických systémů. A jak se jednoznačně ukazuje v posledních letech, jsme s touto strategií velmi úspěšní. S našimi novými přístroji opět udáváme technickou úroveň v oboru a nabízíme našim zákazníkům opět větší přidanou hodnotu.“
 

Testo 876 – výkonná technika v designu videokamery

 
Přístroj testo 876 je první termokamera od společnosti Testo v klasickém designu videokamery (obr. 1). V daném cenovém segmentu nabízí společnost Testo celosvětově nejlepší poměr ceny k výkonu.
 
Termokamera testo 876 s hmotností pouhých 900 g je vybavena otočným displejem, díky kterému lze pořizovat termografické snímky i těžko přístupných míst. Použité uspořádání nabízí v oboru profesionální průmyslové termografie zcela nové možnosti, např. s displejem otočeným o 180° lze bez problémů měřit s přístrojem nad hlavou. Při použití v oblasti údržby přístroj umožňuje dosáhnout ještě vyšší úrovně bezpečnosti, neboť těžko dosažitelná místa na průmyslových zařízeních lze nyní snímat i z jiných než běžných úhlů. K zobrazení a přesnému změření drobných detailů lze operativně nasadit výměnný objektiv. Termokamera testo 876 je díky své malé hmotnosti a snadnému ovládání ideální volbou pro velmi početnou skupinu uživatelů.
 

Testo 882 – nejlepší kvalita obrazu

 
Termokamera testo 882 nabízí, jako první kamera značky Testo s detektorem s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů, velmi kvalitní zobrazení detailů, a to bez potřeby výměnného objektivu. Model s objektivem se zorným úhlem 32° poskytuje uživateli okamžitě pohled na všechny detaily snímaného objektu, čímž mu vytváří podmínky pro rychlou, bezproblémovou a přesnou termografickou práci. Stejně jako u modelu testo 876, je také u termokamery testo 882 akcentováno hledisko bezpečnosti – přístroj umožňuje z bezpečné vzdálenosti spolehlivě odhalit i ty nejmenší závady na těžko dostupných nebo nebezpečných místech průmyslových zařízení. S daným detektorem s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů přístroj testo 882 splňuje požadavky nejen aktuálních technických norem v oboru termografie, ale také platných směrnic Spolkového svazu pro užitou termografii v Německu.
 

Předvídavě reagovat díky průmyslové termografii

 
Menší spotřeba zdrojů, snižování nákladů na energie a optimální využití výrobních kapacit, to jsou oblasti, které jsou v současnosti hnací silou průmyslu. Pro každý podnik je důležité předcházet poruchám a následným výpadkům výroby. Známkou vznikajícího problému může být nadměrné či nerovnoměrné zahřívání součástek strojů, strojních zařízení i komponent různých elektroinstalací. Použití termokamer Testo se v této oblasti neustále osvědčuje jako téměř ideální způsob, jak zajistit optimální kvalitu výroby a trvalý chod výrobního zařízení. Termokamery Testo určené pro každodenní používání v průmyslových provozech poskytují provozovateli jistotu a předcházejí poškození cenného zařízení.
 
Při použití těchto termokamer lze snadno zjistit všechny poruchy projevující se změnou teploty, např. přehřáté ložisko, vadný elektrický spoj (obr. 2) nebo poškozené izolace na rozvodech energií.
 
Největší předností termokamer Testo je standardně dodávaný objektiv s poměrně velkým zorným úhlem 32°, který v malých místnostech a stísněných prostorách dovoluje snímat z malé vzdálenosti např. i celý rozváděč (obr. 3).
 
Další nespornou předností termokamer Testo je vylepšený senzor a velmi kvalitní germaniová optika umožňující měřit i ty nejmenší rozdíly teploty. Hodnota ukazatele NETD (Noise Equivalent Temperature Difference) je u termokamery testo 881 menší než 50 mK a u modelu testo 875 menší než 80 mK (obr. 4).
 
Vestavěný digitální fotoaparát značně zjednodušuje dokumentaci. Termokamery Testo mají intuitivní ovládání, pěticestný joystick a uživatelsky definovatelná tlačítka rychlé volby. Při inspekčních cestách lze k ukládání a ke správě uložených snímků využít přehlednou strukturu adresářů. Profesionální vyhodnocovací software umožňuje přesně analyzovat termogramy od obrazových oblastí až po jednotlivé obrazové body. Menu termokamery a vyhodnocovací software IRSoft jsou v češtině.
(Testo, s. r. o.)
 
Obr. 1. Termokamera testo 876 má již klasický design videokamery
Obr. 2. Jednou z typických závad, které lze zjistit termokamerou, je vadný elektrický spoj
Obr. 3. Standardní objektiv termokamer Testo s velkým zorným úhlem usnadňuje měření i ve stísněných prostorách
Obr. 4. Termokamera testo 875 se vyznačuje teplotním rozlišením (NETD) menším než 80 mK