Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Termokamera pro mobilní telefony

Společnost RS Components do své nabídky zařadila novou generaci termokamer Flir One. Zařízení, které lze snadno připojit k mobilnímu telefonu pomocí konektoru mikroUSB nebo Lightening, dokáže pořizovat tepelné snímky s přesností 0,1 K. Termokamera je dodávána společně s ovládací aplikací pro mobilní platformy iOS a Android.

 
Společnost RS Components zařadila do svého sortimentu kapesní a lehce přenositelnou termokameru Flir One. Ve srovnání s ostatními termokamerami je tato unikátní svou schopností propojení s telefonem či tabletem (obr. 1). Flir One podporuje mobilní platformy Android a iOS a s mobilním zařízením, telefonem či tabletem, komunikuje prostřednictvím konektoru microUSB (Android) nebo Lightening pro iOS. Termokamera disponuje vlastní baterií o kapacitě 350 mA·h, čímž šetří baterii v mobilním zařízení.
 
Ve srovnání s předchozí generací je nová termokamera vylepšena o funkci multispektrálního dynamického zobrazování, a dokáže tudíž zvýraznit detaily tepelného obrazu pomocí snímků z viditelného spektra. Je také vybavena zobrazovací jednotkou nejnovější generace Flir Lepton, která má ve srovnání s předchozí verzí čtyřnásobné rozlišení. Citlivost kapesní termokamery nové generace je 0,1 K při rozlišení 160 × 120 obrazových bodů (pixel), což jsou hodnoty pro neprofesionální mobilní zařízení více než uspokojivé.
 
Termokamera Flir One má oproti profesionálním termokamerám několik předností: velikost a cenu. Je proto vhodná a dostupná např. pro správce budov, techniky údržby staveb a strojů, pracovníky vývoje nebo studenty. Krokem vedoucím k zlepšení využití termokamery je avizované vydání aktualizované vývojové sady softwaru (SDK) pro obě zmíněné platformy, tedy Android a iOS. Společnost RS si od tohoto kroku slibuje zájem z řad vývojářů mobilních aplikací. Ovládací aplikaci pro Flir One je možné již nyní stáhnout v obchodech Apple App Store a Google Play. Na trhu se ale nacházejí i další aplikace
umožňující např. časosběrné snímání, panoramatické zobrazování nebo kreativní úpravy snímků.
 
Kamera je omezena svými rozměry, které odpovídají účelu použití spolu s mobilními zařízeními, a tak nemůže soupeřit s průmyslovými či jinými profesionálními termokamerami. Výhodou je však její hmotnost, cena a dostupnost. Využití této termokamery může být různorodé, např. pro orientaci ve tmě, rozpoznání mlhy a kouře, k detekci úniku tepla a prosakování vody, měření neviditelných zdrojů tepla, pozorování zvěře, ke kontrole teploty ohniště apod.

Obr. 1. Termokamera Flir One připojená k iPhonu