Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Technika RFID pomáhá zlepšit lyžařský styl

Ať už jde o slalom nebo sjezd – při vrcholových lyžařských soutěžích jde vždy o tisíciny sekundy. Vrcholoví závodníci musí proto styl své jízdy neustále zdokonalovat, aby byli co nejrychlejší. Do závodu dává lyžař všechno, projíždí těsně brankami obřího slalomu a míří do cílové rovinky. Když však projede cílem, čeká ho často velké zklamání, protože byl oproti soupeřům opět pomalejší. Čím to jenom bylo? Aby vypátral slabiny a nedostatky stylu jízdy lyžaře, analyzuje jeho trenér zatím obvykle jen videozáznamy pořízené z jízdy svého svěřence. Jeho hodnocení přitom vychází spíše z pocitu a zkušeností, rozhodně ne z konkrétně naměřených hodnot. To by se mělo v blízké budoucnosti změnit a trenérovi by při jeho práci měl pomáhat monitorovací systém s aktivními transpondéry – malými bezdrátovými vysílači a přijímači dobře známými z RFID (Radio Frequency Identification).
 
Předpokládá se, že malé kompaktní transpondéry budou upevněny na lyžích sportovce vpředu a vzadu (obr. 1) a prostřednictvím malých antén budou vysílat rádiové vlny do všech směrů – tisíckrát za sekundu. Pevné přijímací stanice, které budou umístěny v pravidelných vzdálenostech podél sjezdovky nebo závodní tratě, budou vysílané rádiové signály přijímat a vyhodnocovat dobu, kterou rádiový signál potřebuje pro překonání vzdálenosti od antény transpondéru k přijímací stanici. Tak bude možné určit aktuální polohu antén s přesností na tři centimetry. Počítač vypočítá polohu lyží sportovce během každé milisekundy jízdy a zobrazí na displeji jejich přesnou dráhu. Trenér tak v reálném čase uvidí, zda jsou obě lyže lyžaře při sjezdu skutečně rovnoběžné, zda se lyžař v zatáčce příliš neodchýlil od své optimální dráhy nebo zda správně ovládá styl „carving“. Při tomto náročném stylu jízdy jede sportovec při rychlých manévrech zcela na hranách svých lyží. S malými bezdrátovými vysílači upevněnými na lyžích tak budou moci profesionální závodníci a jejich trenéři brzo mnohem přesněji analyzovat lyžařovy zvyklosti a jeho chování při jízdě.
 
Monitorovací systém využívající techniku RFID vyvinula rakouská firma Abatec. Odborníci Fraunhoferova ústavu pro strojírenskou výrobu a automatizaci IFF (Institut für Fabrikbetrieb und –automatisierung) v Magdeburku zjišťovali se svými kolegy z University Magdeburg, jak bude možné takový systém ve vrcholovém sportu účelně a cíleně využívat. Zabývali se i takovými otázkami, jako jakým lepidlem transpondéry na lyže přilepit tak, aby se ani při rychlé jízdě neuvolnily, ale přitom je bylo možné odlepit, když již nejsou zapotřebí, nebo jak vyhodnocovat rádiové signály tak, aby z nich mohl trenér získat co nejvíce objektivních informací o technice jízdy svého svěřence. Vyřešit museli i ryze technický problém: mnoho druhů lyží obsahuje vrstvy kovů různé tloušťky, které posouvají frekvenci vysílače. Podle provedení lyží vysílají potom antény signály na jiné frekvenci a přijímací stanice vysílaný signál nezachytí. Řešení bylo nakonec jednoduché: přídavná kovová deska umístěná pod anténami posune frekvenci předvídatelným způsobem a vliv kovu v lyžích různých výrobců zcela odstíní. První testy monitorovacího systému RFID v lyžařském areálu Bottrop nová technika dobře zvládla a systém je nyní připraven pro použití v praxi.
[Mediendienst FhG, Nr. 3/2009, Thema 1: Den Skistil verbessern – mit RFID.]
Kab.
 
Obr. 1. Malé bezdrátové vysílače upevněné na lyžích podávají průběžně informace o stylu jízdy lyžaře (Foto: Fraunhofer IFF)