Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Displej TDS101 ETH (obr. 1) je displej pro interiérové nebo průmyslové použití, protože je elegantní a přitom má krytí IP65. V prodeji je verze se čtyřmi místy, v přípravě je ale i varianta s šesti číslicemi (bude mít označení TDS101-6). Díky použití rozhraní Ethernet to není jen obyčejný displej, ale umí plno věcí. Lze jej použít pro zobrazení hodnot z řídicích systémů, ale také třeba jako hodiny či teploměr.
Výška číslic displeje TD101 je 101 mm (existuje i displej TDS57 s číslicemi výšky 57 mm). Dále je možné zobrazit informační kontrolky před čísly, které mohou ukazovat např. doplňkovou informaci k zobrazenému údaji. Má-li displej fungovat jako hodiny, je možné zobrazit dvojtečku mezi číslicemi. Displej umí regulovat svůj jas podle okolního osvětlení. Konfiguruje se z interní webové stránky (obr. 2). Nastavují se síťové parametry, jas a také zvolený režim. Jednotlivé režimy popisují následující odstavce.
Univerzální displej
V tomto režimu je displej klasickým zobrazovačem, na který se z řídicího systému posílají údaje k zobrazení. Může to být např. hmotnost, tlak, počet osob, počet volných míst na parkovišti apod. Ke komunikaci je možné použít jeden ze standardních protokolů SNMP, Modbus TCP, HTTP Get nebo XML. Formáty dat všech protokolů jsou detailně popsány v návodu.
Nastavit lze i omezenou platnost dat, aby displej neukazoval nesmyslné hodnoty, ztratí-li se spojení. V tom případě po nastavené době displej ukáže např. pomlčky, nebo zhasne.
Displej, který si sám čte data
Tento zajímavý mód (obr. 3) umožní displej jednoduše použít se zařízením, které komunikuje protokolem Modbus. To je v současné době převážná většina zařízení. Displej se v tomto režimu chová jako klient a sám si stahuje, přepočítává a zobrazuje data z nastaveného registru zařízení. Není tedy třeba žádný vložený řadič, který by data četl a potom zobrazoval.
Hodiny a datum
Má-li displej TDS101 zobrazovat čas nebo datum, je nastavení celkem jednoduché. Displej má vlastní interní reálný čas, který se synchronizuje pomocí zadaného serveru NTP (Network Time Protocol). Je možné nastavit i různá časová pásma, změnu letního času apod.
Teploměr
K tomu, aby mohl displej TDS101 fungovat jako teploměr, je třeba připojit snímač teploty a zvolit tuto funkci v konfiguraci displeje. Měřicí rozsah je –55 až +125 °C a přesnost ±0,5 °C.
Provedení
Displej TDS101 má robustní černě eloxovaný hliníkový kryt. Může být montován na zeď nebo na konzoli. Ve stejném provedení je k dispozici i menší displej TDS57. Napájení displeje je 10 až 30 V.
Displej TDS101 je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch (viz inzerát dole) jsou připraveni pomoci s jeho aplikací.
(Papouch, s. r. o.)
Obr. 1. Displej TDS101-6 ETH je elegantní a přitom má krytí IP65
Obr. 2. Interní webová stránka displeje umožňuje jednoduché nastavení
Obr. 3. Displej TDS101 si umí o data říci sám