Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Systémy řízení CNC od společnosti Mitsubishi na MSV 2008 v Brně

Společnost Mitsubishi Electric patří již několik desetiletí mezi světovou špičku v oblasti vývoje a výroby systémů CNC. Rovněž v letošním roce přichází s novinkou – systémem řady C70 určeným pro výrobní linky v automobilovém průmyslu. V Evropě se firma Mitsubishi výhradně orientovala na klíčové zákazníky v oblasti obráběcích strojů Mazak, Mori Seiki, Citizen, Traub atd. V posledních několika letech se výrazně zaměřila na inovace systémů prodávaných pod svou vlastní značkou Mitsubishi a jejich výraznější prezentaci na evropském trhu.
 
S těmito systémy CNC se také můžeme stále častěji setkat na dovážených strojích původem z Asie, kde má Mitsubishi výrazný podíl na trhu. Systémy řady M700 jsou určené pro nejnáročnější úlohy vysokorychlostního přesného obrábění s nejvyšší kvalitou povrchů. Z modulární koncepce této řady vychází i moderní systém M70 (obr. 3) pokrývající segment běžných aplikací (obr. 1, 2). Svými vlastnostmi je zvláště vhodný pro tuzemské výrobce standardních výrobních strojů. Oba systémy využívají nové pohony řízené po vysokorychlostní optické sběrnici.
 
Nabídka je doplněna ještě řadou E68 určenou pro nenákladná řešení (low cost), stroje s menším počtem os, systémy pro retrofity starších strojů a obecně ekonomicky úsporná zákaznická řešení pro menší výrobce.
 
Při vývoji všech systémů se vycházelo z tradičních atributů, jimiž se vyznačuje řízení CNC firmy Mitsubishi. To je velká spolehlivost, mnoho nadstandardních funkcí v základní výbavě, stejný způsob programování pro všechny řady CNC a především vysoký výkon za přijatelnou cenu. Z hlediska konfigurace systému preferuje firma Mitsubishi komplexní dodávky CNC spolu s pohony, což zjednodušuje a zpřehledňuje oživení, diagnostiku i servis. V některých případech je však možné dohodnout i použití komponentů jiného výrobce (např. vřetena), je-li to technicky akceptovatelné.
 
Rostoucí tlak na cenu stroje nutí výrobce k neustálému hledání takového produktu, který poskytne co nejlepší poměr výkonu a ceny. Toto hledisko má tím větší váhu, čím větší je podíl ceny systému řízení CNC na konečném výrobku. Pro výrobce strojů sice může znamenat zařazení dalšího možného dodavatele CNC počáteční zvýšené náklady na vývoj, nicméně rozšíření nabídky se může ukázat nespornou obchodní výhodou, zejména jde-li o produkt takto renomovaného výrobce.
 
Společnost Mitsubishi Electric navíc zvýšené vstupní náklady na vývoj kompenzuje řadou nadstandardních výhod, jako jsou např. manuály v českém jazyce, bezplatná technická podpora včetně možnosti oživení prvního prototypu zdarma, zhotovení programů pro PLC, zapůjčení zkušebních setů atd. Společnost Mitsubishi Electric již podruhé připravuje ve spolupráci s firmou Auto- Cont Control Systems vlastní expozici řízení CNC na MSV Brno 2008. Většímu uplatnění systémů firmy Mitsubishi u lokálních výrobců rovněž napomáhá implementace národních jazykových prostředí u nových systémů CNC, a zejména servisní centrum CNC pro střední Evropu (firma AutoCont Control Systems).
Ing. Petr Pustowka,
 
Obr. 1. Grafická kontrola programu NC
Obr. 2. Jednoduché dílenské programování Navi Lathe
Obr. 3. Systém CNC řady M70
Obr. 4. Nový modul CNC CPU řady C70