Aktuální vydání

celé číslo

01

2020

Operátorské panely, HMI, SCADA

celé číslo

Systémy RFID v širokém spektru provedení

Systémy RFID v širokém spektru provedení

Firma Balluff představuje čtyři řady systémů RFID. Liší se od sebe konstrukcí, rychlostí přenosu dat a objemem přenášených dat. Každý uživatel si tedy může vybrat tu správnou verzi pro svou aplikaci. Význačným rysem všech typů je velký výběr komunikačních rozhraní.

Obr. 1.

Obr. 1. Klasický systém RFID typu BIS C

BIS C – klasický systém s nejnovější technikou

Rozsáhlá nabídka nosičů dat a hlav pro čtení a zápis (obr. 1) dovoluje řešit úlohy identifikace v téměř jakýchkoliv podmínkách: ve vakuu, na obráběcích strojích s chladicími a mazacími kapalinami i při sterilizaci v autoklávech. Speciální hlavy umožňují čtení a zápis za pohybu nosiče dat vůči čtecí hlavě („on the fly“). U čtení se dosahuje rychlosti až 220 m/min a u zápisu až 150 m/min. Součástí této řady je široké spektrum vyhodnocovacích modulů v různém provedení. Moduly mohou být uloženy v plastovém či kovovém pouzdru nebo navrženy jako zásuvné (plug-in). Všechny verze jsou charakteristické jednoduchou montáží. Ke standardní výbavě patří i různá rozhraní jako RS-232, paralelní rozhraní, RS-422/485 a rozhraní pro všechny průmyslové sběrnice.

Obr. 2.

Obr. 2. Cenově přístupný systém RFID BIS L

BIS L – pro malý objem dat

Řada systémů RFID byla rozšířena o ekonomický identifikační systém BIS L (obr. 2), který umožňuje výměnu malého objemu dat. Je vhodný pro úlohy s velkým počtem nosičů. Nosiče dat jsou dostupné ve verzi Read Only pro čtení 40bitové informace nebo ve verzi Read/Write pro čtení a zápis 192 bytů. Do stísněných prostor lze zvolit verzi s průměrem 12,4 mm. Hlavy pro čtení a zápis jsou k dispozici v různých verzích se čtecí vzdáleností do 150 mm. Obzvláště cenově výhodné jsou čtecí hlavy (BIS L-40_) s vestavěným paralelním nebo sériovým rozhraním. Identifikační systém BIS L využívá běžně rozšířenou přenosovou frekvenci 125 kHz. U systémů firmy Balluff je vždy zaručena integrita a bezpečnost dat. Stejně jako u systému BIS C jsou vyhodnocovací moduly dostupné v mnoha variantách vybavených standardními průmyslovými rozhraními.

BIS M – rychlý a úsporný

Cenově dostupný systém BIS M (obr. 3) zajistí vysokorychlostní přenos dat v prostředí bez přítomnosti kovů. Čtení šestnácti bytů trvá pouze 10 ms a jejich zápis pouze 30 ms. Tak velká rychlost čtení umožňuje ekonomicky realizovat úlohy, které vyžadují dynamickou identifikaci. Nosiče dat mají paměť pro čtení i zápis o kapacitě 752 bytů a mohou být programovány minimálně 100 000krát.

Obr. 3.

Obr. 3. Systém BIS M se vyznačuje velkou rychlostí přenosu dat

Navíc má každý nosič dat vyhrazeny čtyři byty pro unikátní identifikační číslo, které nelze přepsat. Systém BIS M používá přenosovou frekvenci 13,56 MHz v souladu s mezinárodní normou ISO 14443. Celý systém je navržen s důrazem na bezpečnost a integritu dat. Vyhodnocovací moduly jsou dostupné v mnoha variantách, které jsou vybaveny různými průmyslovými rozhraními.

BIS S – výjimečně rychlý

Nabídku identifikačních systémů firmy Balluff uzavírá řada v nejvyšším výkonem – vysokorychlostní identifikační systém BIS S. Oproti předchozím modelům má ještě větší rychlost přenosu dat mezi nosičem a hlavou pro čtení a zápis a větší kapacitu paměti. Dosud bylo třeba vyhradit pro čtení 8 kB z paměti přibližně 30 s. Stejný objem dat lze v systému BIS S přečíst přibližně za 6 s. Díky používané pamětí FRAM není omezen počet operací čtení a zápisu. Tyto paměti nepotřebují žádnou baterii pro zálohování. Kompletní přenos dat je zpracován vyhodnocovacím modulem. K dispozici jsou rozhraní pro průmyslové sběrnice Profibus-DP a DeviceNet.

(Balluff CZ)

BALLUFF CZ, s. r. o.
Pelušková 1400
198 00 Praha 9 – Kyje
tel.: 281 940 099
fax: 281 940 066
e-mail: cz@balluff.de
http://www.balluff.cz