Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Systém vzdálených vstupů a výstupů pro přímou instalaci v prostředí s nebezpečím výbuchu

Společnost TURCK, výrobce a dodavatel systémů a komponent pro průmyslovou automatizaci, nabízí velmi širokou paletu výrobků pro použití v automatizaci procesní výroby. „Trumfem“ mezi těmito systémy je excom®, systém vzdálených vstupů a výstupů (I/O) pro sběrnici Profibus-DP Ex-i, vyvinutý pro přímou instalaci v prostředí s nebezpečím výbuchu, a to v zónách 1 a 2 (obr. 1). Základní deska MT18 umožňuje připojit až šestnáct I/O karet pro celkem 128 digitálních nebo 64 analogových signálů. Připojeny mohou být všechny typy signálů, včetně HART. Unikátní je možnost využít redundanci napájení a komunikace. Systém byl nedávno rozšířen o variantu pro základní prostředí, přičemž všechny tři varianty lze mezi sebou kombinovat.

 
Systém je tedy možné instalovat v zóně 1, v zóně 2 i v základním prostředí (obr. 2). Ve všech případech lze k systému připojit signály ze zón 0 až 2. K systému pro základní prostředí je možné připojovat i běžné signály, využívané v zařízeních mimo prostředí s nebezpečím výbuchu. Zachována zůstává také možnost využívat redundanci napájení a komunikace, ovladače FDT/DTM, komunikaci HART over Profibus a další funkce a vlastnosti známé z původního systému excom.
 
Pro instalaci v zóně 1 jsou k dispozici certifikované rozváděče s již namontovanou základní deskou. Do zóny 2 jsou určeny nové základní desky MT16-3G a MT24-3G pro šestnáct, resp. 24 I/O karet. Nové jsou také napájecí moduly PSM24-3G, které mají, díky mírnějším požadavkům zóny 2, tvar a velikost běžných karet systému excom. Základní deska, určená pro šestnáct I/O karet, je díky novým napájecím modulům výrazně kratší než základní deska MT16 pro instalaci do zóny 1. Komunikační moduly lze použít buď původní, jiskrově bezpečné (ve spojení s bariérami SC12Ex nebo OC11Ex pro Profibus-DP Exi), nebo nové, které umožňují přímé připojení na Profibus-DP (bez použití bariéry).
 
Pro instalaci do základního prostředí jsou určeny základní desky MT16-N a MT24-N pro šetnáct nebo 24 I/O karet. Pro tyto desky jsou k dispozici napájecí moduly PSM-N a komunikační moduly GDP-NI. Sortiment I/O karet byl rozšířen o signály používané v základním prostředí, např. vstupy PNP 24 V DC, reléové výstupy apod.
 
Redundance systému umožňuje bezpečný provoz v přísných podmínkách automatizace procesní výroby nebo v energetice. Komunikaci mezi PLC a jednotkou systému excom zajišťuje Profibus-DP s možností přenosu signálů HART.
 
Jan David, Turck 
Obr. 1. Architektura systému excom
Obr. 2. Konfigurace systému excom