Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Systém propojující správu objektu a osvětlení pro Tchaj-pei 101

číslo 4/2006

Systém propojující správu objektu a osvětlení pro Tchaj-pei 101

Tchaj-pei 101, v současnosti nejvyšší budova na světě (508 m), se nachází v městě Tchaj-pei (Tchaj-wan). V budově o 101 patrech jsou umístěny kanceláře, obchody a restaurace.

Pro tak velkou budovu je nezbytný dokonalý systém řízení všech technických zařízení: vytápění, klimatizace, výtahů, osvětlení, zabezpečení před neoprávněným vstupem, požárem atd. Systém správy budovy Tchaj-pei 101, dodaný společností Siemens, monitoruje a kontroluje celkem téměř 30 000 datových bodů.

Technicky zajímavé jsou zabezpečovací systémy. Například v případě požáru se automaticky aktivují různé bezpečnostní a výstražné funkce: zavřou se ohnivzdorné dveře, zapnou se systémy odvodu kouře, jsou osvětleny a větrány únikové cesty apod. Dojde-li k výpadku proudu, systém správy budovy automaticky zapne náhradní generátory a zajistí tak pokračování dodávek energie.

Bezpečnostní systém Siemens Sipass plní zvýšené bezpečnostní požadavky v určitých částech budovy, např. ve Finančním centru nebo v obchodech. Více než 500 kamer integrovaných do tohoto systému monitoruje bezpečnostní zóny a může archivovat nahrávky až třicet dní zpátky. Navíc je u dveří a výtahů nainstalováno přes 300 zařízení pro čtení karet, jejichž prostřednictvím se zaměstnanci kanceláří a návštěvníci identifikují.

Bezpečnostní systém je spojen se systémem správy budovy. Interakce systémů je důležitá zejména v případě poplachu: např. když bezpečnostní systém identifikuje poškození balkonových dveří na jednom ze zásobovacích podlaží, systém správy budovy vypne ventilaci a klimatizaci, a je-li v této zóně nainstalována kontrolní kamera, lokalita je automaticky zobrazena na monitoru techniků.

Systém správy budovy musí být také přizpůsobitelný, neboť mnoho prostor má dočasné nájemníky a každý má odlišné potřeby. Sipass má modulární strukturu, a tak si do něj každý nájemník může přidat vlastní aplikace. To umožňuje do systému snadno integrovat další funkce, např. biometrickou kontrolu přístupu nebo kontrolu přítomnosti.

V kancelářské budově je nainstalováno celkem téměř 22 000 zářivek, 3 800 úsporných žárovek, 10 000 halogenových žárovek a 15 000 předřadníků, které dodal Osram, dceřiná společnost koncernu Siemens. Používány jsou zde moderní elektronické předřadníky Quicktronic. Jak vnější, tak interiérové osvětlení je začleněno do systému řízení spotřeby energie.

(Bk)