Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Systém Promotic pro operátorské řízení a sběr dat

číslo 3/2005

Systém Promotic pro operátorské řízení a sběr dat

Firma Microsys vyvíjí a distribuuje vizualizační systém s názvem Promotic, software ze skupiny systémů SCADA/HMI. Jde o nástroj pro tvorbu aplikačních programů, které monitorují, řídí a zobrazují technologické procesy v nejrůznějších oblastech průmyslu. Uživatelé mohou ve vývojovém prostředí volit mezi češtinou a angličtinou, výsledné aplikace lze provozovat např. v češtině, slovenštině, angličtině, ruštině, polštině, němčině atd.

Obr. 1.

Důležitou vlastností systému je schopnost komunikovat s téměř jakýmkoliv PLC, a to při použití velkého počtu široce parametrizovatelných komunikačních ovladačů a dále prostřednictvím ActiveX, DLL i průmyslových standardů jako OPC, DDE, HTTP či OLE. Data lze přenášet po telefonních linkách, rádiových sítích, sítích GSM, lokálních sítích podniků, po internetu (HTTP, XML, HTML nebo FTP) atd.

K vytváření obrazových schémat jsou k dispozici elementární i komplexní přednastavené grafické prvky, popř. si uživatelé mohou vytvořit své vlastní, uložené ve standardu XML. Obrazy lze tudíž poskytovat do internetu nebo intranetu jako dynamické HTML stránky bez dodatečné práce a požadavků na projektantovy znalosti HTML, XML a HTTP. Současně je možné obdobně poskytovat výstrahy, informace o událostech a časové průběhy veličin, včetně zpětných zásahů a ovládání.

V systému Promotic je vyřešeno napojení i na vyšší podnikové systémy: od triviálních přístupů prostřednictvím jednoduchých databází (např. Access, Excel, DBASE), přes databáze typu klient-server (např. Microsoft SQL, Industrial SQL server, Oracle, Informix, MySQL) až po přístup do podnikových informačních a datových systémů (např. SAP, PI).

Systém Promotic se vyznačuje progresivním technickým řešením, velkou spolehlivostí provozovaných aplikačních programů a nízkou cenou. Vlastní systém i aplikační moduly jako Energ, Teplo a Emise budou předváděny na veletrhu Amper 2005 (hala 3, sektor A, stánek 32).

Microsys spol. s r. o., tel.: 596 614 302, e-mail: microsys@microsys.cz, http://www.microsys.cz