Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Tekuté výbušniny lze snadno vyrobit, a proto jsou velkým lákadlem pro teroristy, kteří připravují bombové útoky zejména na dopravní letadla. Po zmaření teroristických útoků tekutou výbušninou, které podezřelí útočníci plánovali provést v srpnu 2006 na transatlantické lety do USA, zavedla Evropská unie přísná pravidla pro vnášení tekutin do letadel. Od listopadu 2006 smí cestující převážet v příručním zavazadle na palubě letadla tekutiny, krémy, gely nebo pasty jenom v nádobkách a obalech s obsahem nejvýše 100 ml. Je pochopitelné, že zákaz převážet tekutiny v příručním zavazadle většinu cestujících obtěžuje, omezuje a cestování letadlem znepříjemňuje.
Nyní však mohou cestující doufat, že tento zákaz bude zrušen. Dne 19. listopadu 2009 přijal regulační výbor členských států EU příslušný návrh Komise EU. Podle něho má být zákaz převážení tekutin v letadlech zrušen ve dvou krocích. Nejprve si budou smět od 29. dubna 2011 vzít s sebou na palubu letadla tekutiny tranzitní cestující. V druhém kroku má být od 29. dubna 2013 zcela zrušeno množstevní omezení. Návrh příslušného zákona předložila Evropská komise k projednávání v Evropském parlamentu letos v srpnu. Nové detekční systémy, které dokážou nebezpečné substance a tekuté výbušniny odhalit a spolehlivě je rozlišit od neškodných látek, musí v budoucnu stát na každém bezpečnostním kontrolním stanovišti.
To je také požadavek Evropského sdružení civilního letectví ECAC (European Civil Aviation Conference), které standardizované detekční metody a zkušební postupy pro tekuté výbušniny stanovuje. Výbušniny a detekční přístroje zkoušejí pracovníci Fraunhoferova ústavu pro chemické technologie ICT (Institut für Chemische Technologie) ve Pfinztalu nedaleko Karlsruhe, který k tomu získal oficiální akreditaci jako Německé testovací středisko od Spolkového ministerstva vnitra SRN. Odborníci ústavu provádějí náročné zkoušky v moderně vybavené bezpečnostní laboratoři za všech přísných bezpečnostních opatření a přitom úzce spolupracují se spolkovou policií. Výrobci dodávají detekční přístroje k testování do ústavu buď z vlastní iniciativy nebo na výzvu sdružení ECAC.
Odborníci ústavu nejprve v bezpečnostní laboratoři ve speciálních, zčásti dálkově ovládaných zkušebních zařízeních (obr. 1) připraví a vyzkouší výbušniny podle zadání sdružení ECAC, které dostává seznam nebezpečných substancí od bezpečnostních služeb. Následně musí testovaný detekční přístroj každou tekutou výbušninu automaticky jako takovou identifikovat, právě tak jako nepodezřelé substance. Nesmí např. šampon na vlasy nebo parfém identifikovat jako výbušninu a spustit falešný poplach. Aktuální situace vyžadují individuální testovací metody a systémy: je-li nutné např. zkoušet otevřené láhve, detekují senzory unikající páry. Má-li se při kontrole zavazadel naopak zjišťovat obsah neotevřených lahví, použijí se speciální rentgenové systémy. Výsledky testu předávají odborníci ústavu buď přímo výrobci detekčního přístroje nebo spolkové policii. Spolková policie výsledky postoupí sdružení ECAC, které informuje výrobní podnik, zda je jeho přístroj vhodný pro certifikaci.
Dosavadní zařízení pro kontroly zavazadel dokážou odhalit jen kovové předměty a tuhé trhaviny. Do roku 2013 ale musí být na letištích k dispozici nové detektory, které identifikují také tekuté výbušniny a spolehlivě je rozliší od neškodných nápojů, šamponů či parfémů. První provozní zkoušky detektorů nové generace již úspěšně proběhly na letišti ve Frankfurtu. Získané zkušenosti a podrobnosti o nových metodách zjišťování a testování tekutých výbušnin prezentovali pracovníci Fraunhoferova ústavu ICT na šesté mezinárodní konferenci Future Security, která se konala 7. až 9. září 2010 v Berlíně.
[Neue Gepäckkontrollen erkennen Flüssigsprengstoff. Mediendienst FhG, Nr. 9-2010, Thema 4.]
Kab.
Obr. 1. Tekuté výbušniny se připravují v bezpečnostní laboratoři (Foto: Fraunhofer ICT)