Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Systém pro detekci únavy řidičů

číslo 12/2006

Systém pro detekci únavy řidičů

Na veletrhu IAA Commercial Vehicles 2006 v německém Hannoveru byl veřejnosti poprvé představen Driver Attention System, jenž je určen pro detekci únavy a ospalosti řidičů.

Nepozornost v důsledku únavy a ospalosti je častou příčinou dopravních nehod. Ohroženi jsou zejména řidiči kamionů, kteří jsou na cestě vystaveni značné monotónnosti.

Driver Attention System, vyvinutý společností Siemens VDO, využívá infračervenou digitální kameru, která je nainstalována na palubní desce a monitoruje obličej řidiče. Softwarový program vyhodnocuje záznamy a podle směru pohledu řidiče a mrkání – počtu a trvání pohybu očních víček – zjišťuje, zda je řidič ostražitý a pozorný. Jestliže zjistí znaky ospalosti, varuje řidiče na dvou úrovních. Nejprve donutí vibrace sedadla řidiče k tomu, aby svou pozornost opět upřel na silnici. Poté, jestliže kamera zjistí kritickou ospalost, se spustí zvukový signál s rostoucí intenzitou.

Společně s tímto systémem tvoří řadu systémů asistence řidičů pro.pilot také systémy Night Vision (noční vidění), Blind Spot Detection (detekce mrtvého bodu), Lane Departure Warning (varování při změně pruhu) a Adaptive Cruise Control (adaptivní řízení). Předpokládá se, že v další vývojové fázi by mohly být dva posledně jmenované systémy kombinovány právě s produktem Driver Attention System. To by vozidlu umožnilo automatické držení se ve správném pruhu a včasné brzdění, které by zabránilo kolizi do té doby, než ospalý řidič zareaguje na výstražné signály a znovu převezme kontrolu nad řízením svého vozidla.
[Tisková zpráva Siemens, 30. 10. 2006.]

(ed)