Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Systém groov EPIC, modulární programovatelný automat s rozhraním pro IIoT

Společnost ServisControl představila 15. června 2018 na odborném semináři ve svém sídle v Ovčárech u Kolína zcela nový systém groov EPIC® od americké společnosti Opto 22. Účastníci semináře mohli vidět také ukázky širokého využití tohoto systému v průmyslové automatizaci. Úroveň semináře výrazně pozvedla i skutečnost, že nový systém představoval nejen zástupce společnosti Opto 22 pro Evropu Gerhard Kreiling, ale rovněž viceprezident firmy Opto22 z USA Benson Hougland.

EPIC je zkratka, která vyjadřuje funkci nového systému: Edge Programmable Industrial Controller. Je to zcela nový modulární systém PLC a I/O s funkcí edge computing, který může funguvoat i jako brána pro sítě průmyslového internetu věcí – IIoT. Edge znamená, že systém sbírá a zpracovává data a odesílá je do sítě internetu věcí. V případě systému EPIC je může též lokálně zobrazovat na obrazovce s vysokým rozlišením. Programmable znamená programovatelný – zatím v prostředí PAC Control prostřednictvím vývojových diagramů (jde o americký produkt, tam je to nejpopulárnější metoda programování PLC) s budoucí podporou všech jazyků podle IEC 61131-3. Industrial znamená odolné průmyslové provedení, vhodné i do provozního prostředí. Controller je automat – tedy řídicí modul schopný plnit logické úlohy v reálném čase. K tomu využívá quad-core procesor ARM a open source operační systém reálného času založený na OS Linux.

Systém je dále vybaven dotykovou obrazovkou s velkým rozlišením, dvěma nezávislými síťovými rozhraními, porty pro USB (prostřednictvím USB je možné připojit např. adaptér WiFi) a HDMI a softwarem včetně programovacího prostředí, prostředí groov View pro návrh responsibilních obrazovek, nástroje Node-RED pro správu spojení zařízení v síti internetu věcí, nástroje Ignition Edge pro ovladače OPC UA a nástroje pro komunikaci MQTT/Sparkplug. To vše ve vysoké kvalitě, na kterou se mohou uživatelé spolehnout.

Protože tento skutečně unikátní systém bude v časopise Automa na podzim podrobněji představen, uvedeme zde jen výčet několika technických parametrů, vlastností a funkcí v bodech:

  • možnost použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (certifikace podle UL je hotová, certifikace podle ATEX je připravena),
  • rozsah pracovních teplot od –20 do +70 °C,
  • šasi z korozivzdorné oceli se čtyřmi, osmi nebo šestnácti I/O moduly,
  • hustota až 24 kanálů na jednom modulu,
  • možnost galvanického oddělení jednotlivých kanálů,
  • dvě nezávislá rozhraní pro gigabitový Ethernet.

(Bk)

Obr. 1. Systém groov EPIC – modulární programovatelný automat s I/O moduly a funkcí edge computing