Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Letošní ročník Logistického summitu APIL, který se konal 31. října v Praze, měl mimořádný úspěch a potvrdil rostoucí význam logistického odvětví v České republice.
Logistický summit APIL nabídl jedenáct odborných přednášek a panelových diskusí zaměřených na aktuální trendy v logistice využité v reálných provozech a na jejich ukázky a zkušenosti z implementací přímo z úst zákazníků. Nechyběla také zmínka o automatizaci skladových procesů a budoucnosti fulfillmentu. Mezi 260 účastníky byli zástupci logistických společností, platforem e-commerce a dalších firem.
Významnými tématy letošního ročníku byly především:
- automatizované skladové systémy,
- robotická pracoviště pro intralogistiku,
- autonomní vozíky AGV a AMR (Automated Guided Vehicle, Autonomous Mobile Robot),
- bezpečnost v logistice,
- implementace WMS (Warehouse Management System),
- vědecké pokroky robotických laboratoří.
Mezi velmi netradiční prezentace patřily např. představení úspěšných projektů, kde o projektu diskutovali majitel, manažer projektu a zástupci dodavatele i subdodavatele. Diskutující také okamžitě reagovali na dotazy z publika. A tato forma prezentace byla dodržována v průběhu celého dne.
Následující den byl připraven velmi bohatý program mimo kongresové prostory. Účastníci mohli zhlédnout pracoviště robotické manipulace s kusovým materiálem ve firmě Senco Příbram, složitý systém skladu Euromedia Stochov, showroom Fanuc Praha nebo robotickou laboratoř CIIRC ČVUT.
Každý si z přednášených témat mohl vybrat to, co ho zajímá přednostně. V přednášce firmy T-Mobile se diskutovalo o přednostech sítí 5G vzhledem k automatizaci a přístrojovému vybavení provozů. Schopnost snímačů připojených do této sítě pracovat bez napájecího a datového kabelu umožní v budoucnu zefektivnění a rozšíření použití nejrůznějších snímačů a snad i ovladačů v praxi.
Asociace pro inovace v logistice (APIL) je odborné sdružení v České republice, které propojuje subjekty v oblasti logistiky, výroby a e-commerce. Zaměřuje se na podporu výzkumu a vývoje v logistice, přípravu a rozvoj lidských zdrojů (ve spolupráci se vzdělávacími institucemi), realizaci inovativních projektů s využitím synergií mezi výrobním a vývojovým potenciálem a propojování komerčních, veřejných a neziskových organizací
Radim Adam