Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Stuttgart: nejmodernější veletržní centrum v Evropě

Stuttgart: nejmodernější veletržní centrum v Evropě

Ve Stuttgartu, hlavním městě exportně nejvýznamnější německé spolkové země Bádensko-Württembersko, vzniká společným nákladem spolkové země a města ve výši 806 miliónů eur v současné době nejmodernější veletržní a kongresové centrum v Evropě. Nové výstaviště Neue Messe Stuttgart, nacházející se bezprostředně u letiště, nabídne 105 200 m2 zastřešené plochy v halách, 40 000 m2 venkovní plochy, prostory pro až 9 200 kongresových hostů, současně až asi 18 000 parkovacích míst a přímé napojení na dálnici a železnici.

Na novém veletržním komplexu (obr. 1) na první pohled zaujmou především patrové parkoviště pro více než 4 000 aut ve tvaru dvou mostů přes dálnici A8 (v detailu na obr. 2) a „vzletný“ vzhled veletržních hal daný jejich zavěšenými střechami. Nepříliš obvyklé spojité konkávní střešní plochy jsou považovány za obzvlášť materiálově úsporné, protože tahem namáhané ocelové pruty nosné konstrukce mohou mít relativně nepatrné průřezy. Ocel spotřebovaná na stuttgartské výstaviště by přitom vystačila na stavbu osmi a půl Eiffelovy věže. Staré výstaviště ve středu města ustoupí obytné zástavbě.

Výstaviště Neue Messe Stuttgart je nyní ve zkušebním provozu. Plný provoz bude zahájen na konci září a oficiálně bude areál otevřen 19. října 2007.

V budoucích aktivitách se nové výstaviště hodlá opírat především o svou polohu ve středu průmyslově vyspělého jihovýchodu Německa s cílem zaujmout zde pozici „hightech“ výstaviště č. 1. Nakročeno k tomu má dobře, neboť pokud jde o špičkovou techniku, daný region zaujímá již delší dobu místo na evropské špici jak počtem patentů a výší výdajů na výzkum, tak i největší koncentrací průmyslu, sídel předních světových firem atd., včetně současné vedoucí pozice Bádenska-Württemberska v německé ekonomice (před Bavorskem).

V současnosti se ve Stuttgartu koná 50 až 55 veletrhů rozličných oborů a odvětví, na které přijíždí asi 11 000 vystavovatelů a jeden milión návštěvníků. Jen od června 2007 do podzimu 2008 je v plánovacím kalendáři nového výstaviště již dalších 20 nových témat. Z pořádaných akcí jsou pro obor automatizace v průmyslu významné např. veletrh mikro- a nanotechnologie MiNaT 2007 (konaný v červnu), veletrh montážní a manipulační techniky Motek 2007 (24.–26. září), 5. kongres o průmyslovém Ethernetu (26.–27. září), elektrotechnický veletrh Eltefa 2007 (26.–28. září) a veletrh techniky pro zpracování obrazové informace v průmyslu Vision 2007 (6.–8. listopadu).

Podrobné informace o programu Neue Messe Stuttgart lze nalézt na http://www.messe-stuttgart.de. Provozovatel výstaviště se v budoucnu chce mnohem výrazněji angažovat také v České republice, v Polsku i jinde ve střední a východní Evropě. Informace a služby pro vystavovatele i návštěvníky nabízí v České republice Česko – německá obchodní a průmyslová komora (tel.: 221 490 345, fax: 221 490 332, http://www.dtihk.cz), oficiální zástupce veletržní společnosti Stuttgarter Messe- und KongressgesellschaftmbH pro ČR.

(sk)

Obr. 1. Letecký pohled na areál Neue Messe Stuttgart
Obr. 2. Velkokapacitní parkoviště nad dálnicí A8

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde