Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Strojové vidění s použitím komponent IEI Integration

Systémy vidění pro stroje a roboty jsou integrované soustavy, jejichž součástí jsou inteligentní kamery, objektivy, počítače vybavené kartami pro zpracování obrazu a software pro analýzu obrazu a jeho zpracování.

 
Společnost ELVAC, a. s., zajišťuje prodejní servis a návrh zákaznických řešení úloh strojového vidění včetně vývoje softwarových aplikací. Typické softwarové aplikace pro strojové vidění v průmyslu jsou aplikace pro automatickou optickou kontrolu a robotický dozor. Nejčastějšími úlohami jsou automatické kontroly rozměrů, tvarů a kvality dřevěných výrobků, součástek pro automobilový průmysl, kontrola osazení desek elektroniky, kontrola kvality elektronických součástek nebo analýzy chemických a biologických vzorků.
 
Výrobní vady, které vznikají i při nejpečlivějším dodržování postupu výroby, jsou dvou druhů. Některé vady lze opravit za chodu pouhým nastavením správných parametrů. Při zjištění vady způsobené nekvalitním vstupním materiálem je nutné výrobní linku okamžitě zastavit. Dokumentace typu vady a jejího vzniku v procesu výroby umožňuje zákazníkovi přizpůsobit výrobní proces tak, aby minimalizoval dopad vad na produktivitu výroby při dodržení požadované kvality finálního výrobku.
 
Elvac dodává průmyslové počítače TANK-820 (obr. 2) vybavené kartami IVC-C604 pro zpracování obrazu, zvláště vhodné pro řízení robotů, dále několikaosé ovládací robotické rameno 7A6 (obr. 3) a přenosný operátorský terminál Robot-TP-65M (obr. 4).
 
Podívejme se nyní na jednotlivé komponenty pro strojové vidění detailněji.
 
TANK-820 je tříslotový rozšiřitelný počítač s procesory Intel® druhé generace a čipovou sadou Intel H61, který je osazen 2 GB RAM s možností využít volný slot pro paměť DDR3 SO-DIMM o velikosti až 10 GB. TANK-820 má dva gigabitové porty LAN a porty RS-232, RS-422 a RS-485. Počítač charakterizují především tři volné sloty PCI/PCIe, umožňující instalovat rozšiřující karty. Pro strojové vidění je počítač vybaven kartou PCIe IVC-C604 pro zachytávání a zpracování videozáznamu. Karta má čtyřkanálový vstup videosignálu NTSC s vysokorychlostním snímáním 120 f/s.
 
Robotické rameno 7A6 může mít čtyři nebo šest os s opakovatelností polohy ±0,001 mm. Jde o bezpečné a přesné zařízení se snadnou obsluhou. Nosnost je 7 kg.
 
Přenosný operátorský terminál Robot-TP-65M umožňuje ovládání prostřednictvím dotykového displeje o velikosti 6,5" a 33tlačítkové programovatelné membránové klávesnice.
 
Všechny zmíněné produkty pocházejí od výrobce IEI Integration, který se věnuje vývoji robustních průmyslových produktů. Jeho výhradním distributorem na českém trhu je společnost Elvac, která má technické zázemí a zkušenosti, jež dokážou těmto výrobkům „vdechnout život“. Současně nabízí množství různých průmyslových počítačů a komponent přesně podle požadavků zákazníka, a to vše s rozšířenou zárukou až pět let.
 
Obr. 1. Systém strojového vidění v kombinaci s ovládáním robotu
Obr. 2. Průmyslový počítač TANK-820 od společnosti IEI Integration
Obr. 3. Robotické rameno Motorcon 7A6
Obr. 4. Přenosný operátorský terminál Robot-TP-65M