Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Stoleté výročí založení společnosti Panasonic

Právě před sto lety, 7. března 1918, založil Konosuke Matsushita v Japonsku společnost s názvem Matsushita Electric Housewares Manufacturing Works. Ze skromných začátků ve dvoupokojovém bytě se tato firma (která od roku 2008 používá název Panasonic) stala předním světovým výrobcem elektroniky. Hned po svém vzniku uvedla na trh zdokonalenou zásuvku a dalším produktem byla dvojitá objímka, která umožnila napájet světla a další spotřebiče z jediného zdroje.

V padesátých letech minulého století začala společnost Matsushita spolupracovat s firmou Philips a začala rozšiřovat své obchodní aktivity do USA. Značku Panasonic použila poprvé pro své reproduktory v roce 1955. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století byly zakládány výrobní závody v Asii a v Latinské Americe. Významným milníkem byl rok 1979, kdy Konosuke Matsushita navštívil Čínu a zahájil tam své podnikatelské aktivity. Od roku 2004 se datuje partnerství s Matsushita Electric Works, společností zaměřenou na průmyslovou automatizaci. V roce 2008 změnila společnost název z Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. na Panasonic Corporation. Značku Panasonic od té doby používá pro všechny výrobky.

Při pohledu do budoucnosti vidí společnost Panasonic dvě oblasti neustálého pokroku a zásadních změn. Za prvé je to elektrifikace všech aspektů života, počínaje domy a pracovišti, přes továrny až po vozidla. Za druhou velkou výzvu v budoucnosti považuje Panasonic vývoj v oblasti mobility.

Johannes Spatz generální ředitel společnosti Panasonic Electric Works Europe AG říká: "Vývoj produktů se stává čím dál rychlejší a v příštích deseti letech uvidíme více inovací, než jsme viděli za posledních 100 let. Elektrifikace, propojení a automatizace budou řídit tuto revoluci. Našim zákazníkům můžeme v této době pomáhat podporou vývoje jejich produktů a řešení prostřednictvím našich širokých odborných znalostí v oboru. 

(ev)