Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Sto let společnosti Yaskawa – na začátku byla odvaha jednoho samuraje

Za přítomnosti velvyslance Japonska v České republice Tetsua Yamakawy se ve středu 9. prosince 2015 v Chrašťanech slavilo sté výročí založení japonské společnosti Yaskawa Electric Corporation (obr. 1). Za jejím vznikem stál Keiichiro Yaskawa, samuraj z klanu Kuroda, který začal v roce 1874 působit v uhelném průmyslu a poskytl svým třem synům kapitál, takže mohli v roce 1915 založit Yaskawa Electric Manufacturing Co.

 
Yaskawa je dnes předním světovým výrobcem v oboru robotiky a pohonů. Každý rok prodá 1,9 milionu měničů frekvence, jeden milion servomotorů a téměř 30 000 robotů. Do budoucna se chce soustředit na rozhodující technické prostředky nutné k vyřešení současných problémů, jako jsou stárnutí populace nebo ekologické a energetické otázky. „Yaskawa pracuje i v oblasti tzv. humatroniky, tedy výroby robotů, jejichž charakteristiky jsou velmi blízké lidským a které mohou s lidmi i spolupracovat,“ vysvětlil Sonohara Yoshimitsu, ředitel společnosti Yaskawa Robotics Division Europe.
 
Na oslavě jubilea společnosti Yaskawa byl představen průřez jejím sortimentem. Velkou pozornost poutal robot Baltazar (obr. 2a) se dvěma pažemi, navržený pro výrobu kosmetiky – podle požadavku zákazníka robot vybere pro daný krém nebo šampon jednu z 24 milionů kombinací přísad a také příslušný obal i etiketu. Zájem návštěvníků vyvolal rovněž svařovací robot Yaskawa Motoman MA1440 (obr 2b), vybavený zařízením na sledování spáry, který vede robot při obloukovém svařování. Návštěvníci se též mohli seznámit s tím, jak lze s použitím pohonů, řídicích jednotek a delta robotů Yaskawa řešit balicí a manipulační pracoviště a linky (obr. 2c).
 
Hlavní evropské sídlo společnosti Yaskawa, které se nachází v Německu, má přes 1 000 zaměstnanců, 30 kanceláří a pět továren po celé Evropě. Vyvíjí profesionální mechatronické a robotické soupravy pro zákazníky v Evropě, na Blízkém východě, v Africe a zemích bývalého Sovětského svazu.
 
Česká pobočka, společnost Yaskawa Czech, byla založena v roce 2004. V současnosti zaměstnává patnáct lidí a v letošním roce prodala v České republice a na Slovensku celkem 100 průmyslových robotů a dosáhla obratu 7 milionů eur. Čile také spolupracuje s českými a slovenskými univerzitami.
 
Součinnost s univerzitami je tradicí společnosti Yaskawa. Již její zakladatel Keiichiro Yaskawa si přál vzdělávat inženýry. Kromě technických znalostí podle něj měli mít inženýři také dobrou fyzickou kondici a optimistického ducha. Tyto zásady uváděl do života ve Vyšší odborné škole technologie, kterou sám založil.
(ev)
 
Obr. 1. Sté výročí založení společnosti Yaskawa se slavilo za přítomnosti velvyslance Japonska v České republice Tetsua Yamakawy
(v první řadě uprostřed)
Obr. 2. Ukázky ze sortimentu Yaskawa: a) dvouruký robot Baltazar na výrobu kosmetiky, b) svařovací robot MA1440, c) montážní a balicí pracoviště