Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Na podzim 2024 jsem se zúčastnil tří zajímavých akcí souvisejících s automatizací a průmyslovou informatikou. Tento článek představuje veletrh SPS v Norimberku, konferenci Smart Industry 2024 v Kopřivnici a konferenci Quo vadis, homo, která se konala v Praze na Žofíně.
SPS v Norimberku – nával
Veletrh SPS – Smart Production Solutions (dříve SPS IPC Drives – Speicherprogrammierbare Steuerungen, Industrial PC, 12. až 14. listopadu) byl opravdu mohutný. Jedenáct velkých hal na výstavišti v Norimberku bylo zcela zaplněno automatizační technikou. Byla zde k zhlédnutí řešení v podstatě všech významných evropských a mnoha mimoevropských společností. Svým rozsahem, záběrem a tématy veletrh SPS výrazně rozšiřuje možnosti získávání aktuálních informací z oboru. O zájmu o tento veletrh svědčí fronty zájemců u vchodu před začátkem otevírací doby, tlačenice v uličkách, a hlavně ve stáncích vystavovatelů. A stánky zde byly od malých po velmi rozsáhlé, až po celou velkou halu Frankenhalle, kterou měla plně k dispozici společnost Siemens.
Kromě tradičních témat z oblastí snímačů a ovládání, regulace, automatizace a řízení byla často diskutována témata umělé inteligence a využívání sítí 5G v průmyslu. Několik hal bylo věnováno softwaru, především systémům pro návrh projektů, systémům pro simulaci strojů a zařízení, pro sběr a správu dat a pro jejich vyhodnocování a efektivní využívání. Je jen otázkou času, kdy na tento veletrh najdou cestu i velké společnosti nabízející systémy ERP.
Smart Industry 2024 v Kopřivnici
V Kopřivnici se ve dnech 14. a 15. listopadu konala nesmírně přitažlivá konference Smart Industry 2024. Přitažlivý nebyl jen program, ale také ojedinělá příležitost navštívit výrobní provozy Tatry a firemní muzeum, popř. využít možnost osobně se seznámit s tatrováckým zkušebním polygonem.
Agenda konference zahrnovala jak základní informace o minulosti a budoucnosti Tatry Kopřivnice, tak informace o nových výrobních technologiích a jejich využití v praxi. Využití rozšířené reality v údržbě, včetně tvorby pracovních postupů a manuálů údržby, přímo na místě předvedla společnost Pocket Virtuality (systém Lumnio) v přesvědčivé ukázce na vozidle Tatra v konferenčním sále (šlo ovšem o velký plastikový model). Rovněž další prezentace se věnovaly současným trendům v údržbě: využití virtuální reality, umělé inteligence, digitalizace servisu a otázkám zabezpečení (od fyzického po kybernetickou bezpečnost). V závěrečném panelu se uskutečnila diskuse ke všem tématům na konferenci otevřeným.
Mimo aktivity v sále bylo možné seznámit se s mnoha produkty v přísálí ve stáncích partnerských společností. Přestože nejsou chytré brýle Apple Vision Pro v Česku a na Slovensku oficiálně dostupné, na konferenci byla možnost si tuto novinku poprvé vyzkoušet.
Celá akce se setkala se značným ohlasem účastníků. Právě nové možnosti komunikace jednotlivých zařízení v průmyslových podnicích, nové možnosti diagnostiky, prevence a predikce a také zkušenosti prezentujících firem se stávaly námětem odborných diskusí po celou dobu úspěšné dvoudenní akce.
Quo vadis, homo?
Tato jednodenní akce (19. listopadu) v Paláci Žofín v Praze se naopak věnovala budoucnosti. Stěžejním tématem byla umělá inteligence. A probíralo se celé spektrum témat spojených s AI, od aplikací ve státní správě, včetně představení reálných možností využití AI např. při správě dokumentů a archivaci, přes možnosti uplatnění v průmyslu po vzdělávání. Zde určitě zaujala myšlenka individualizace výukového procesu podle skutečných možností a schopností žáka nebo posluchače. Probírána byla také témata související se zabezpečením informačních systémů – od obrany perimetru po globální rozměr komunikačních sítí. Došlo též na roboty, digitální dvojčata, ale i na digitální persónu.
Aibot_Fest byla doprovodná akce, která se konala v Malém sále a Rytířském sále Paláce Žofín a byla volně přístupná veřejnosti. Výstava obsahovala jak prezentaci různých projektů z akademické sféry, tak i prezentaci z řad partnerů. Primárně byla cílená na mládež. Své projekty představili i zástupci středoškoláků, např. Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia z Prahy 5.
Akce měla hojnou účast a příjemné bylo, že se jí zúčastnili převážně mladí lidé, pro které využití umělé inteligence již dnes představuje běžnou realitu. V budoucnosti to budou právě oni, kdo s ní budou denně ve styku, a hlavně ji budou muset efektivně používat a využívat k dosahování vlastních cílů.
Radim Adam
Obr. 1. Motto konference Quo vadis, homo?