Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

SPS IPC Drives 2014 v Norimberku

Jubilejní, 25. ročník veletrhu automatizační techniky SPS IPC Drives se uskuteční v Norimberku ve dnech 25. až 27. listopadu 2014. Zúčastní se ho více než 1 600 vystavovatelů a k vidění budou jak jednotlivé komponenty průmyslové automatizace, tak i kompletní automatizační systémy.

 
Výrobky a služby budou vystavovány v těchto sektorech:
 • řídicí technika (Control technology),
 • průmyslové počítače (IPCs),
 • pohonné systémy a komponenty (Drive systems and components),
 • zařízení HMI (Human-machine-interface devices),
 • průmyslová komunikace (Industrial communication),
 • průmyslový software (Industrial software),
 • technika rozhraní (Interface technology),
 • strojní infrastruktura (Mechanical infrastructure),
 • senzorika (Sensor technology).
Umístění jednotlivých sektorů ukazuje obr. 1. Nově vybudovaná veletržní hala 3A poprvé rozšíří počet veletržních hal na čtrnáct. V nové hale bude vystavována pohonářská technika a senzorika a bude tak tvořit spojovací článek mezi současnými halami 3 a 4A.
 
V souvislosti s dalším růstem veletrhu bylo i změněno tematické zaměření veletržních hal. Sektor průmyslový software bude spolu s oborem mechanická infrastruktura umístěn do haly 6. Obor průmyslová komunikace návštěvníci najdou v hale 2. Tam budou moci najít i takové obory jako průmyslový Ethernet a systémy průmyslových komunikačních sběrnic. Halu 11 obsadí veletržní stánek firmy Siemens, která se sem letos přestěhovala.
 

Silné zastoupení České republiky

Z celkového počtu 60 027 návštěvníků jich v roce 2013 přijelo 1 529 z České republiky (v roce 2012 jich bylo 1 400). Tím se Česká republika s 11,1 % dostávala na druhé místo, co se týče podílu zahraničních návštěvníků. I počtem vystavovatelů se Česko řadí mezi první desítku vystavujících zemí.
 

Kvalitní rámcový program

Svazy VDMA a ZVEI nabízejí na veletržních fórech v halách 3 a 2 kvalifikované přednášky a pódiové diskuse k aktuálním tématům branže. Na výstavišti budou dva společné stánky:
 • stánek sdružení AMA Zentrum für Sensorik, Mess- und Prüftechnik v hale 4A,
 • stánek bezdrátové techniky Wireless in automation v hale 10.
 

Konference SPS IPC Drives

Současně s veletrhem bude v kongresovém centru probíhat konference SPS IPC Drives. Mezi její hlavní témata patří velká data a nekonvenční pohony s využitím inteligentních materiálů. Celkem zde zazní 48 přednášek a dvě hlavní přednášky (keynotes). Na programu je také diskuse o výzkumu a vývoji, která bude zaměřena na výměnu informací a poznatků mezi vývojovými pracovišti a průmyslovými firmami. Mnoho posluchačů si jistě nenechá ujít pódiovou diskusi na téma Příležitosti a hranice Industrie 4.0.
 

Praktické informace

Pořadatelem veletrhu SPS IPC Drives je Mesago Messe Frankfurt GmbH, sídlící ve Stuttgartu. Otvírací časy veletrhu jsou vždy od 9 do 18 hodin, poslední den veletrhu (ve čtvrtek) jen do 17 hodin. Na adrese www.mesago.de/sps si návštěvníci mohou zdarma registrovat denní vstupenku a naleznou zde i veškeré důležité informace k veletrhu SPS IPC Drives 2014.
(ev)
 

Obr. 1. Rozvržení jednotlivých oborů v halách norimberského výstaviště