Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

SPS IPC Drives 2013 přinese ještě úplnější přehled o oboru průmyslové automatizace

Již tradičně poslední listopadový týden, od úterý do čtvrtka 26. až 28. listopadu 2013, se v Norimberku sejdou vystavovatelé s odbornými návštěvníky z oboru automatizace strojů a techniky pohonů na veletrhu SPS IPC Drives. Letos se očekává přibližně 1 500 vystavovatelů na výstavní ploše přesahující 100 000 m2. Poprvé budou výstavní expozice i v hale 11, jež bude věnována softwaru. Co ještě lze od letošního veletrhu čekat? Jaké doprovodné akce pro návštěvníky pořadatelé spolu s vystavovateli připravili? A jak je možné, že je veletrh SPS IPC Drives úspěšný i v ekonomicky obtížných časech? Na tyto otázky nám odpověděla Sylke Schulz-Metznerová, vedoucí divize SPS IPC Drives, společnosti Mesago. 

Vážená paní Schulz-Metznerová, hospodářští analytici hovoří o konci recese české ekonomiky. Naše průmyslové podniky hledí na konec tohoto roku a počátek roku následujícího s optimismem. Jaká je situace v Německu?

Jako organizátoři veletrhu neumíme předpovídat celkovou ekonomickou situaci v naší zemi, už proto, že předpovědi různých analytiků se jedna od druhé dost zásadně liší. Obecně lze říci, že po dobrém vývoji v roce 2012 nyní, v roce 2013, nastalo mírné ochlazení, ale předpovědi na rok 2014 jsou opět pozitivní.  

Jak se ekonomická situace a její předpovědi odrazí v tomto roce na tváři veletrhu SPS IPC Drives?

Obtížná ekonomická situace v Evropě nemá na veletrh podstatný vliv. SPS IPC Drives 2013 bude ještě větší než v loňském roce a překoná rekordní výsledky loňského roku v počtu vystavovatelů i ve výstavní ploše. Tato čísla ukazují na důležitost a velký význam veletrhu pro obor automatizace. Také dokazují, jak je automatizační technika silná v inovacích. Veletrh letos ještě lépe pokryje celou nabídku automatizace strojů a techniky pohonů. 

Jedním z hlavních témat moderní automatizace je integrovaná výroba (nebo smart factories nebo, v německém jazyce, Industrie 4.0). Plánujete nějaké novinky a aktivity spojené s tímto trendem a s rostoucím významem softwarových řešení v průmyslové automatizaci?

Ano, informační a komunikační technika má významný vliv na průmyslovou výrobu. Industrie 4.0 proto bude na SPS IPC Drives velmi silně zastoupena, aby návštěvníci získali všechny informace o současném vývoji v oboru. Na doprovodné konferenci budou ve středu odpoledne předneseny dvě plenární přednášky k uvedenému předmětu a není pochyb o tom, že Industrie 4.0 bude jedním z hlavních témat veletrhu i konference. Budou se mu do hloubky věnovat také dvě fóra, v hale 3 a v hale 10. Panelové diskuse zde nabídnou účastníkům šanci získat aktuální informace o tomto tématu.  

Jaká další témata budou letos na veletrhu zdůrazněna?

Na veletrhu budou především představeny četné inovace produktů, protože mnozí vystavovatelé své inovační cykly přizpůsobili termínu konání veletrhu SPS IPC Drives. Díky tomu budou mít návštěvníci unikátní možnost získat ucelený přehled o nových produktech a řešeních v oboru automatizace. Odborné rozhovory s vystavovateli jim pomohou porovnat a vyhodnotit různé nabídky a vybrat si optimální řešení konkrétních automatizačních úloh.  

Devatenáct vystavovatelů, česky mluvící personál v mnoha stáncích mezinárodních vystavovatelů a 1 400 návštěvníků z České republiky – to je jasné znamení, že SPS IPC Drives je velmi významná akce i pro české automatizační inženýry a elektroinženýry. Co je příčinou tohoto úspěchu německého veletrhu na českém trhu? Kolik českých vystavovatelů se veletrhu zúčastní letos?

V několika posledních letech jsme skutečně zaznamenali významný nárůst počtu vystavovatelů i návštěvníků z České republiky. Loni například tvořili návštěvníci z České republiky druhou největší skupinou návštěvníků ze zemí mimo domácí Německo. V roce 2013 očekáváme zhruba stejný počet českých vystavovatelů jako loni. Čeští vystavovatelé v Norimberku najdou zejména vysoce odborné publikum ze všech oborů průmyslové automatizace a mohou mu nabídnout své výrobky a služby. Čeští návštěvníci se na veletrhu budou moci seznámit s nabídkou nejvýznamnějších dodavatelů automatizační techniky z celého světa a vybrat si z široké nabídky automatizační techniky. Blízkost Norimberku z České republiky usnadňuje účast na veletrhu vystavovatelům i návštěvníkům.  

Tři dny veletrhu jsou pro mě plné schůzek a tiskových konferencí. Musím se přiznat, že jsem nikdy neměl čas na doprovodnou konferenci. Z nedostatku času, nikoliv proto, že by neměla zajímavý program. Můžete přiblížit, jakým tématům se bude letos konference věnovat?

Doprovodná konference veletrhu SPS IPC Drives je největší konference v německém jazyce orientovaná na praxi, která se zabývá automatizací a pohony. Kromě 48 přednášek na různá témata, např. automatizace a cloud, inženýrské služby nebo energetická efektivita, zazní dvě plenární přednášky na téma Industrie 4.0 a jedna na téma informační bezpečnost. Možnost přihlásit se flexibilně jen na vybrané části programu dává i návštěvníkům s omezeným časem možnost zúčastnit se konference za výhodný účastnický poplatek. Na každou přednášku se lze přihlásit zvlášť, podle zájmu a časových možností zájemce.  

Co můžete doporučit návštěvníkům přijíždějícím na veletrh, pokud jde o cestu, parkování, ubytování, nákup vstupenek a další služby?

Návštěvníkům doporučujeme zaregistrovat si již před veletrhem prostřednictvím webového odkazu www.mesago.com/sps/ticketsvstupenku zdarma. Když pojedou autem, je důležité po příjezdu k Norimberku sledovat proměnné značky s nápisem SPS IPC Drives 2013. Moderní systém řízení dopravy a parkování povede řidiče cestami bez zbytečných zdržení na některé z 14 000 parkovacích míst v okolí veletržního areálu. Pro cestu na veletrh z České republiky je možné využít také autobusy německých drah, které jezdí mezi Prahou a Norimberkem šestkrát denně (www.db.de). Informace o ubytování lze nalézt na www.mesago.com/sps v sekci „travel/stay“. 

Dovolte ještě otázku na závěr. Některé veletržní agentury mluví o krizi v oboru, ovšem jsou veletrhy, jako např. SPS IPC Drives, které se rozvíjejí. Jaké je tajemství růstu vašeho veletrhu?

Veletrh SPS IPC Drives roste kontinuálně. Například v roce 2013 obsadí vystavovatelé poprvé třináct veletržních hal – nově přibude hala 11, celá věnovaná softwaru. „Tajemství“ úspěchu veletrhu je v jeho koncepci. SPS IPC Drives se soustřeďuje výhradně na automatizaci strojů a techniku pohonů. To dává veletrhu jasný profil a charakterizuje jeho vysoce profesionální charakter. Zvláště v době ekonomické krize, kdy je účast na veletrzích velmi zvažována, je jasné zaměření veletrhu klíčovým prvkem pro úspěch akce.  

Děkuji Vám za odpovědi.

 

Rozhovor vedl Petr Bartošík.

Obr. 1. Sylke Schulz-Metznerová, vedoucí divize SPS IPC Drives, společnost Mesago

Obr. 2. Veletrh SPS IPC Drives se těší rostoucímu zájmu vystavovatelů i návštěvníků

Obr. 3. Důležitou součástí veletrhu je i doprovodná konference