Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Spolupráce s britskými partnery může firmám v oboru energetiky přinést miliardové zakázky

Až 115 miliard liber (přes čtyři biliony korun) chce Evropská unie mezi lety 2014 až 2020 investovat do podpory energetické infrastruktury. A část z těchto peněz může získat i Česká republika. Spolu s dalšími osmi státy střední a východní Evropy totiž patří mezi nejatraktivnější země z pohledu rozvoje energetického sektoru. Například jen investice do jaderné energetiky v regionu střední a východní Evropy jsou odhadovány na více než 40 miliard liber (zhruba 1,4 bilionu korun). Zaznělo to na Mezinárodním energetickém summitu (GREAT Energy Summit), který pořádalo britské velvyslanectví ve dnech 22. a 23. října v Lobkovickém paláci v Praze. Na summit přijelo přes 200 zástupců vládních úřadů i soukromých společností z Velké Británie a regionu střední a východní Evropy.

 
Výstavba nových jaderných elektráren, prodlužování životnosti reaktorů, modernizace přenosové soustavy, skladování vyhořelého paliva nebo vyřazování starých bloků z provozu – to vše jsou otázky, kterými se v současnosti zabývá mnoho zemí v rámci regionu střední a východní Evropy. Na jejich řešení se mohou podílet významné britské společnosti jako AMEC, Rolls-Royce, Shell, BP, Mott MacDonald, White & Case nebo CMS Cameron McKenna.
 
„V České republice jde o dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Dvě nové elektrárny má v plánu postavit Polsko, v Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku dosluhují reaktory, které bude třeba vyměnit. Nejen z uvedených důvodů je celý tento region velmi atraktivní pro britské firmy a podniky,“ uvedla náměstkyně britského ministra energetiky a klimatických změn Verma of Leicester.
 
Na summitu ale byla řeč i o příležitostech a zakázkách, které mohou získat české a středoevropské firmy v Británii. Velká Británie potřebuje vybudovat nové zdroje elektřiny o výkonu přibližně 60 GW, z toho čtvrtinu jaderných, a s nimi spojenou infrastrukturu. Češi mají v této oblasti desítky let zkušeností. Britské investice budou směřovat k dosažení bezpečných, různorodých a spolehlivých dodávek energií pro britský trh. Právě bezpečnost je pro britskou energetiku nejdůležitější téma.
 
„Energetika se nejen ve Velké Británii nachází na rozcestí. V současnosti reformujeme trhu s elektřinou. Potřebujeme se ujistit, že obrovské investice do nové infrastruktury potřebné k naší energetické bezpečnosti a snížení emisí skleníkových plynů nebudou znamenat vyšší náklady pro spotřebitele,“ vysvětluje Verma. Ačkoliv byl tendr na dostavbu Temelína nakonec zrušen, nikdo nepochybuje, že bude vyhlášeno nové výběrové řízení. Do něj chtějí aktivně vstoupit i britské společnosti, jako je AMEC nebo Mott MacDonald, a to jak formou přímé spolupráce s vyhlašovatelem tendru, společností ČEZ, nebo partnerstvím v rámci dodavatelského řetězce. „Britské firmy mají české energetice co nabídnout. Důkazem může být třeba dodávka turbíny společnosti Rolls Royce do Jaderné elektrárny Dukovany či vypracování dokumentace EIA k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín společností AMEC,“ vyjmenovává příklady spolupráce Jan Thompsonová, britská velvyslankyně v ČR.
 
Vedle jaderné energetiky jsou pro vzájemnou česko-britskou spolupráci důležité i ostatní průmyslové oblasti. Například v petrochemii a plynárenství se britská společnost Stork angažuje v obnově plynovodů spolu s domácí firmou Net4Gas.

(ed)