Spolehlivá detekce malých kovových předmětů v automatizované výrobě

Indukční průletové snímače IRSD od firmy di-soric detekují extrémně malé kovové díly, které jsou v přívodních trubicích dopravovány k dalšímu zpracování. Indukční průletové snímače nové generace lze optimálně přizpůsobit dané úloze prostřednictvím rozhraní IO-Link. Vyznačují se velkou flexibilitou: umožňují cíleně volit mezi výstupy NO/NC, statickým a dynamickým principem spínání, elektronickým výstupem (push-pull) pnp nebo npn.

 

Tradiční principy detekce

Dříve bylo nutné volit mezi dynamickým a statickým snímačem. Statický snímač pošle signál, kdykoliv je kovový předmět v kruhovém otvoru, a drží výstup sepnutý, dokud předmět zůstává uvnitř. Dynamický snímač vysílá krátký pulz na výstupu, jakmile se předmět dostane do otvoru snímače, ale nedokáže zjistit, zda předmět zůstává uvnitř nebo ne. Dynamické snímače mají výhodu v detekci menších a rychleji procházejících objektů, zatímco statické snímače jsou sice méně citlivé, ale dokážou např. určit, že je zásobník plný.

Společnost di-soric nyní přidala do svých snímačů IRSD komunikaci IO-Link, což umožňuje uživatelům nastavit, zda chtějí po­užívat dynamický nebo statický princip detekce. Jediný produkt tak nahrazuje dva původní typy snímačů (obr. 1).

V případě dílů, které snímačem procházejí velmi rychle, je možné signál ze snímače prodloužit tak, aby jej spolehlivě detekoval řídicí systém. Všechna zařízení di-soric jsou navíc spolehlivě chráněna proti přetížení, zkratu a přepólování.

Díky účinnému stínění magnetického pole jsou snímače řady IRSD vhodné zejména pro úzké prostory v prostředí, kde se vyskytuje velké množství kovových dílů, nebo v prostředí, kde je u sebe instalováno několik snímačů. Díky IO-Link jsou totiž snímače „chytré“ a mohou pracovat velmi blízko sebe, aniž by se vzájemně ovlivňovaly, protože každý snímač může pracovat na jiné frekvenci, což u klasických typů nebylo možné.

 

Vynikající citlivost a rychlost

Snímače di-soric jsou velmi citlivé, detekují extrémně malé předměty při rychlosti pohybu předmětů až 35 m/s. K dispozici jsou také varianty s potenciometrem, které dovolují snadné nastavení citlivosti snímače pracovníkům údržby.

K dispozici je šestnáct variant snímačů v osmi velikostech s velikostí průletového otvoru od 6 do 50 mm.

Příklady použití

Snímače IRSD jsou vhodné na robotická ramena. Rozhraní IO-Link umožňuje nastavit jejich parametry a odolná konstrukce odolává i velkým zrychlením pohybu. Výhodou je rovněž krytí IP67, které dovoluje použít je i v náročném, znečištěném prostředí.

Další oblastí použití je montážní a manipulační technika. Zde vyniknou výhody snímačů IRSD, zejména detekce dílů s malou hmotností, kde jiné snímače narážejí na své limity. Příkladem může být úspěšné detekování malých vinutých pružin (obr. 2).

Snímače jsou vhodné i pro detekci na manuálních pracovištích s velkou flexibilitou výroby, kde by bylo nutné jiné snímače vždycky ručně nestavovat. To s sebou vždy nese riziko omylu. Nastavení pomocí IO-Link proces nastavování výrazně zjednodušuje.

V některých montážních operacích je nutné montovat několik různých dílů – např. šroub, podložku a matici. Jsou-li běžné indukční snímače instalovány těsně vedle sebe, mohou se navzájem ovlivňovat. U snímačů IRSD to nehrozí, protože je možné u každého na dálku prostřednictvím IO-Link nastavit jinou pracovní frekvenci.

 

Snímače pro jednodušší úlohy

Snímače IRB (obr. 3) je naproti tomu dobré využít zejména pro snadno detekovatelné předměty.

Trubkové snímače IS a ISDP (obr. 4) jsou vhodné pro flexibilní montáž na trubky o různých průměrech. Trubkové senzory jednoduše detekují kovové předměty v trubkách, např. pro sledování akumulace a počítání dílů. Způsob upevnění běžnými kabelovými stahovacími pásky usnadňuje montáž snímačů na trubky různých průměrů a jejich kompaktní a robustní konstrukce je předurčuje i pro použití v náročných podmínkách.

Snímače firmy di-soric dodává na český trh firma Amtek.

 Petr Bartošík

(Foto: di-soric)

 

Obr. 1. Indukční průletové snímače IRSD pro detekci malých kovových předmětů

Obr. 2. Příklad použití: detekce malých vinutých pružin

Obr. 3 . Snímače IRB p ro j ednodušší ú lohy, bez rozhraní IO-Lin

Obr. 4. Trubkový indukční snímač ISDP