Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Společnosti Danfoss a Vacon spojují síly v oblasti AC pohonů

Společnost Danfoss oznámila, že nabídla akcionářům finské společnosti Vacon odkoupení jejich akcií. Při nabídnuté ceně 34 eur za akcii by do obchodu měla investovat celkem více než miliardu eur.

 
Pan Routila, předseda představenstva společnosti Vacon, k nabídce řekl: „Po pečlivém uvážení nabídky společnosti Danfoss dospělo představenstvo společnosti Vacon k rozhodnutí doporučit našim akcionářům, aby nabídku přijali. Historie firmy Vacon je bezesporu příkladem úspěšného podnikání, a to i v mezinárodním měřítku. Spojením obou firem vznikne nový hráč na trhu se sídlem ve Skandinávii – s jasným záměrem zaujmout vedoucí pozici na světovém trhu AC pohonů.“
 
Společná tisková zpráva dále uvádí, že v pozadí nabídky společnosti Danfoss je její strategické zaměření na další trvalý rozvoj a že akvizice společnosti Vacon je významným krokem při naplňování této strategie. „Máme jasný strategický cíl, být absolutně nejsilnější firmou na světě v oblasti, kde působíme,“ řekl Niels B. Christiansen, výkonný ředitel společnosti Danfoss.
 
Vacon je firma se světovou působností, s mimořádně silným a úspěšným technickým vývojem, vlastní výrobou a dobrou pozicí na světových trzích, nejen v domácím Finsku a Skandinávii, ale také v Číně, Indii, Itálii a USA. Svá zastoupení má v 31 zemích světa, včetně České republiky. Danfoss chce na úspěchy společnosti Vacon navázat a vytvořit ve Finsku své středisko excelentnosti v oblasti AC pohonů.
 
„Věřím, že pro zákazníky bude spojení obou firem významným přínosem, protože společně jim nabídneme ještě inovativnější a atraktivnější AC pohony. Vacon je nyní silnější než kdy dříve a ve spojení s firmou Danfoss má skvělou budoucnost,“ řekl Vesa Laisi, prezident a výkonný ředitel společnosti Vacon.
 
Akvizici ještě musí schválit regulatorní orgány. Po jejím dokončení bude Danfoss vlastnit více než 90% podíl ve firmě Vacon.
 
Jak spojení obou firem komentují analytici? Společnost IHS tvrdí, že podle jejích odhadů je společný podíl obou firem v oblasti AC pohonů na světovém trhu něco přes 10 %, a ani po spojení obou firem tedy nebude větší, než jsou podíly největších firem v oboru, společností ABB a Siemens. Nová firma se jim ovšem bude těsně přibližovat a v některých regionech zaujme první příčku.
 
Kevin Schiller, analytik společnosti IHS, říká, že akvizicí si obě firmy zajistí velmi silnou pozici na trhu, ale nabídce svých hlavních konkurentů se tím přiblíží jen málo: „Firmy ABB a Siemens rozvíjejí své aktivity v oblasti AC pohonů v celém spektru výkonů a jsou schopny zákazníkům nabízet ucelená řešení. Danfoss má navíc poměrně malý podíl na trhu v oblasti samostatných elektromotorů. Spojení firem Danfoss a Vacon však pravděpodobně velmi výrazně ovlivní trh v oblasti AC pohonů, tj. motorů s měniči a dalším příslušenstvím, pro výkony pod 50 kW.“ Z oborového hlediska je Danfoss podle firmy IHS nejsilnější v oblasti HVAC, zatímco Vacon je kromě automatizace budov více zaměřen i na průmysl a energetiku. Spojení proto může přinést zajímavé průniky i z oborového hlediska.
 
Je však nutné podotknout, že analytici komentují současný stav: nyní záleží na obou firmách, Danfoss a Vacon, co ze spojení dokážou vytěžit, a na jejich konkurentech, jak budou na očekávané spojení reagovat.

(Bk)