Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Společnost Universal Robots výrazně rozšířila svoji výrobní kapacitu

Společnost Universal Robots, dánský výrobce průmyslových robotů, otevřela nové sídlo firmy v dánském městě Odense. Přestěhování do nových prostor významně rozšíří výrobní kapacitu a tím umožní firmě realizovat její ambiciózní plán dosáhnout v roce 2017 obratu ve výši jedné miliardy dánských korun (přibližně 3,7 miliardy českých korun), což představuje desetinásobek obratu společnosti v roce 2013.

 
S celkovou rozlohou 12 000 m2 je nové sídlo sedmkrát větší než předchozí působiště. Tento krok dovolí dánskému výrobci lehkých robotů UR udržet si i v následujících letech rychlé tempo růstu. Nové prostory firmě umožní zvýšit denní produkci na více než 150 robotů.
 
Těmto plánům odpovídá i vývoj české ekonomiky. „Cítíme oživení české ekonomiky, které se projevuje zvýšeným zájmem o investice do zkvalitňování a zefektivňování výroby cestou uplatnění automatizace, mj. zaváděním robotů na pracovištích,“ říká Oldřich Dlouhý, ředitel liberecké společnosti Exactec, distributora robotů UR od dánské společnosti Universal Robots na českém trhu. „Firmy, které se o naše řešení dosud zajímaly spíše akademicky, začínají projevovat silnější obchodní zájem o reálné využití robotů UR ve svém oboru. Oceňují přitom jejich schopnost pracovat bok po boku lidí bez nutnosti bezpečnostních bariér, snadnou údržbu, a především opakovatelnou přesnost a prověřenou spolehlivost. Z ekonomického pohledu je zajímavá i rychlá návratnost vložených investic. Naším úkolem je každé takové řešení uvést do praxe, ať už jde o použití v laboratorních podmínkách, dílnách či tradičních halách ve strojírenském provozu.“
 
Místem, kde jsou roboty UR vyráběny, bylo a je Dánsko. Od roku 2008, kdy firma začínala s univerzitním výzkumným projektem a s pěti zaměstnanci, se rozrostla na současných 110 lidí. Nový závod umožní vytvořit dalších až 200 pracovních míst. Roboty UR však přinášejí práci i v ČR: jejich pohony značky Kollmorgen jsou vyráběny v Brně.

(Bk)